آموزش کاشت زعفران و شرایط کاشت و پرورش زعفران مرغوب

نوشته شده در موضوع دسته‌بندی نشده در 09 دسامبر 2016


آموزش کاشت زعفران و شرایط کاشت و پرورش زعفران مرغوب

مجموعه: گیاهان،حیوانات و آکواریوم

زمین های گرم و خشک جای مناسبی برای کاشت زعفران است

 

کاشت زعفران

گیاه زعفران

زعفران (Crocus sativus) از تيره زنبق سانان ( Iridaceae ) مي باشد. زعفران گياهي است علفی، چند ساله، دارای کورم ( پداژه ) سفيد رنگ که روی آن جوانه هاي راسی و جانبی وجود دارد. ريشه افشان، کوتاه و به طور معمول از قاعده کورم بر روی يک دايره خارج می شود. گل شامل گلپوش 6 قطعه اي 3 کاسبرگ و 3 گلبرگ، همرنگ و خوشبو، دارای 3 پرچم با بساک زرد رنگ، مادگی آن دارای خامه سفيد، کلاله 3 شاخه ای و قرمز رنگ است.

 

برگ ها باريک و بلند به رنگ سبز تيره يا چمنی به طول حدود 20 تا 50سانتی متر، به تعداد 11- 5 برگ، گل ها و برگ ها داخل لوله ای غشايی به نام اسپات ( چمچه ) قرار مي گيرند که وظيفه حمايت برگ و گل تا خارج شدن از خاک را به عهده دارد. اين گياه سه گان می باشد و توليد بذر نمی کند.

 

آب و هوای مناسب جهت کاشت زعفران

زعفران گیاهی است گرمسیری و در نقاطی که آب و هوای معتدل داشته و دارای تابستان های گرم و خشک و آفتابی و پاییز و زمستان نسبتا ملایم دارد، به خوبی رشد می کند و می شود در این مناطق کاشت زعفران را انجام داد. لازم به ذکر است که این موضوع ممکن است در همه شرایط صادق نباشد زیرا احتمال دارد گیاه به صورتی با محیط سازگار شود چنانچه در همدان که در ردیف شهرهای سردسیری ایران است، زراعت و کاشت زعفران نتایج رضایت بخشی داده است.

 

پیاز زعفران تابستان فعالیت ندارد، دوره بیداری و فعالیت آن از حدود آبان تا اردیبهشت است و با شروع فصل گرما برگ هایش زرد شده و می خشکد و پیاز به خواب می رود پس زمین های گرم و خشک جای مناسبی برای کشت زعفران است.

 

تهیه زمین جهت کاشت زعفران:

بهترین نوع خاک برای کاشت زعفران خاک شنی ـ رسی است که مقدار کمی آهک داشته باشد

 

در تهیه زمین به منظور کاشت زعفران لازم است توجه و دقت خاصی معمول شود ابتدا در فرصتهای مناسب در پائیز یا زمستان زمین مورد نظر را شخم عمیق می‌زنند درصورتی که شرایط مناسب نبوده یا دسترسی به تراکتور مقدور نباشد می‌توان شخم را در پایان بهار یا اوایل تیرماه نیز انجام داد.

 

در زراعت مکانیزه زعفران زمین را در پاییز سال قبل از کشت با گاو آهن شخم عمیق می‌زنند در بهار پس از قطع بارانهای بهاری خاک را با انجام شخم متوسط ضمن سله شکنی از وجود علفهای هرز پاک می‌کنند در مرداد یا شهریور پس از پخش 80 – 40 تن کود حیوانی و 200 کیلوگرم فسفات آمونیوم زمین را به صورت فارو درمی‌آورند و برای کاشت زعفران آماده می‌کنند.

 

خاک مناسب جهت کاشت و پرورش زعفران

زعفران در زمین های شور، رسی یا خیلی شنی رشد نمی کند بلکه بهترین نوع خاک برای رشد آن خاک شنی ـ رسی است که مقدار کمی آهک داشته باشد، PH خاک باید بین 8 ـ 7 بوده، خاک مزرعه حاصلخیز و شیرین بوده و از علف های هرز پاک باشد در ضمن کاشت گیاه زعفران را باید در زمینی باشد که از چند سال قبل در آن زعفران کشت نشده باشد.

 

زمان مناسب جهت کاشت زعفران

از مرداد ماه تا مهر ماه می توان به کاشت زعفران اقدام نمود. پس از کاشت پیاز زعفران در زمین به مدت 7 ـ 4 و در بعضی مناطق تا 10 سال باقی مانده و محصول می دهد و از این نظر احتیاجی به کاشت مجدد زعفران در سال های بعد ندارد.

 

عملیات کاشت پیاز زعفران:

برای کاشت زعفران 5 – 4 نفر شرکت می‌کنند

 

برای کاشت پیاز زعفران ابتدا چاله‌های یک ردیف را با بیل درمی‌آورند و در داخل هر چاله از 15 – 3 پیاز قرار می‌دهند. عمق کاشت پیاز زعفران 20 – 15 سانتیمتر در نظر گرفته و در موقع کاشت سر پیازها باید رو به بالا قرار گیرد. پیازها در عمق 20 سانتیمتری در زمستان از سرما و یخبندان و سایر تنشهای محیطی و در تابستان از گرما زدگی مصون می‌مانند.

 

برای کاشت زعفران 5 – 4 نفر شرکت می‌کنند به این ترتیب که یک نفر با بیل چاله‌ها را درمی‌آورند دو نفر پیازهای قابل کشت را به صورت دسته‌های 3 تا 5 یا 15 تائی انتخاب می‌کنند.

 

نفر چهارم پیازها را در داخل چاله‌ها قرار می‌دهند و بقیه نفرات کار خود را ادامه می‌دهند تا تمام زمین زعفران کاشته شود. سرانجام سطح مزرعه را که نامسطح شده با بیل یا ماله‌ای که صاف و فشرده می‌سازند تا پیازها به خاک بچسبد. زمین کشت شده به همین صورت تا موقع آبیاری پائیزه رها می‌شود قبل از آبیاری در حدود 20 – 10 تن کود حیوانی کاملا پوسیده با بیل در سطح زمین پخش می‌نمایند. پس از انجام عمل کاشت زعفران روی شیارها را با ماله پوشانده و زراعت ردیفی به نظر می‌رسد. 

 

مقدار و نوع پیاز زعفران:

مقدار لازم پیاز برای کاشت زعفران در هر هکتار 2 تن غده می باشد

 

پیاز زعفران باید درشت، سالم، بدون زخم، شاداب و عاری از هر نوع بیماری بوده و سن آنها از 7 سال تجاوز نموده و پوست های اضافی و کپه هر پیاز را جدا می کنند. (کپه همان جای ریشه زایی در ته پیاز است که چوب پنبه ای و خشک می باشد) برای اینکه غده ها پس از کاشت زعفران مورد حمله آفات و امراض قرار نگیرند بهتر است قبل از کاشت زعفران با سموم جیوه ای از قبیل سرزان، تری تیزان، گرانوزال و برای هر 100 کیلو پیاز 500 ـ 300 گرم سم مصرف نمود.

 

مقدار لازم پیاز برای کاشت زعفران در هر هکتار 2 تن غده می باشد. اگر در سال هفتم به بعد غده ها بیرون آورده نشوند گیاه ضعیف شده و غده ها پوک می گردند و پس از یکی دو سال به کلی از بین می روند. در سال هفتم مقدار غده ای که از زمین می توان بیرون آورد 5 برابر مقدار کشت شده در سال اول است.

 

مقدار و نوع کود برای کاشت زعفران:

گیاه زعفران به مواد غذایی فراوانی احتیاج دارد. از دادن کود تازه حیوانی بایستی خودداری شود و فقط کود پوسیده استفاده نمود. به طور کلی در هر هکتار زعفران کاری نیاز به 50 ـ 30 تن کود حیوانی پوسیده به همراه 200 کیلوگرم کود شیمیایی مثل فسفر و پتاس به زمین داده می شود. مصرف 100 کیلو کود اوره به همراه 15 ـ 10 تن کود حیوانی برای هر سه سال یک بار می تواند بهترین پیشنهاد برای کشاورز زعفران کار به حساب آید.

 

نحوه آبیاری بعد از کاشت زعفران

پس از کاشت پیاز زعفران تا زمان برداشت محصول مزرعه را فقط یک بار باید آبیاری نمود

 

پس از کاشت پیاز زعفران در زمین مزرعه را باید بلافاصله آبیاری کرد در صورتی که قبل از کاشت زعفران مزرعه آبیاری شده باشد می توان آبیاری را چند روز پس از کاشت انجام داد. زعفران گیاهی است مقاوم به کم آبی و اولین آبیاری پاییزه باید حتما 15 روز قبل از بیرون آمدن ساقه گل ها انجام گیرد.

 

اگر آبیاری جلوتر از مهرماه و به کرات انجام شود ابتدا برگ ها ظاهر می شوند و سپس گل ها پدیدار می گردند و در این صورت چیدن گل ها به سختی انجام خواهد گرفت و چه بسا گل ها بین برگ ها باقی مانده و از بین خواهند رفت.

 

پس از کاشت پیاز زعفران تا زمان برداشت محصول مزرعه را فقط یک بار باید آبیاری نمود چون زعفران گیاهی مخصوص مناطق خشک است بنابراین به آب زیاد احتیاج ندارد ولی اگر بعد از برداشت محصول در طول زمستان چند آب به مزرعه داده شود، به درشت شدن پیاز زعفران کمک می کند.

 

سله شکنی پس از کاشت زعفران

بعد از آبیاری اول به محض گاورو شدن زمین سطح مزرعه باید سله شکنی شود به نحوی که پیازها صدمه نبینند بهترین وسیله سله شکنی کج بیل و بیل شیار دار و گاو آهن ایرانی و کولتیواتر است. سله شکنی باعث می‌شود که گلها به آسانی از خاک بیرون آمده و کود حیوانی با خاک مخلوط گردد.

 

در مواقعی که زارع نتوانسته باشد به زمین خود کود دهد قبل از اجام آبیاری می‌توان کود لازم را در سطح خاک پخش نموده و با شخم سطحی با خاک مخلوط نمود و بعد از این عمل که در واقع حکم سله شکنی را دارد جهت هموار نمودن زمین و چسباندن خاک به پیازهای زعفران زمین را ماله می‌کشند.

 

پس از کاشت و برداشت رعفران باید علفهای هرز از بین برد

اولین وجین زعفران بعد از برداشت گلهای زعفران می باشد

 

علفهای هرز از طریق رقابت با گیاه زعفران از نظر آب و مواد غذایی و نور خورشید سبب کاهش محصول می‌شود علاوه بر این ممکن است در مراحل کاشت زعفران و برداشت زعفران مزاحمتهایی ایجاد و میزبان تعدادی از بیماریها و حشرات و بخصوص نماتد باشد.

 

وجین مزرعه در هر موقع که علفهای هرز رشد کردند ضروری است. در مزارع زعفران اولین وجین بعد از آبیاری دوم انجام و این وجین باعث از بین رفتن علفهای هرز مزرعه زعفران می‌گردد.

 

بطور معمول اولین وجین زعفران بعد از برداشت گلهای زعفران و دومین آن در صورت لزوم به فاصله در حدود یک ماه قبل از آب سوم انجام می‌شود. در مورد مبارزه شیمیایی با علفهای مزرعه باید توجه کرد که چون اثر این علف کشها بر روی گیاه آزمایش نشده لذا باید به هنگام رشد بوته‌های زعفران از مصرف علف‌کش‌های شیمیایی خودداری شود. 

 

برداشت زعفران:

عملیات برداشت زعفران حدودا 25 ـ 15 روز به طور می انجامد

 

مزرعه زعفران در سال اول محصول قابل توجهی نخواهد داد و فقط تعدادی از غده هایی که درشت بوده و ذخیره غذایی کافی داشته اند گل داده و تولید محصول می کند. معمولاً اواسط آبان ماه گل های بنفش رنگی در مزرعه ظاهر می شود و به محض پیدایش اولین گل برداشت آغاز شده و تقریبا سه هفته ادامه دارد.

 

موقعی که گل ها ظاهر می شوند، مزرعه زعفران خوش منظره، معطر و به رنگ ارغوانی یا بنفش خوش رنگی در می آید و یکی از زیباترین چشم اندازهای طبیعت را زمانی می توان دید که مزرعه زعفران به گل نشسته است زیرا در آغاز سرما و خزان کلیه گیاهان که هیچ گلی در صحرا نیست گل می دهند.

 

برای چیدن گل ها پیش از آنکه خورشید صبحگاهی اشعه نارنجی خود را بر مزرعه پوشیده از گل بتاباند، برداشت شروع و تا ساعت 9 صبح ادامه می یابد. عملیات گل چینی حدودا 25 ـ 15 روز به طور می انجامد.

 

گردآوري: بخش علمي بيتوته

منابع:

hawzah.net

daneshnameh.roshd.ir

Article source: http://www.beytoote.com/scientific/nature/education3-implant-saffron.html

               
N1484419161 آموزش کاشت زعفران و شرایط کاشت و پرورش زعفران مرغوب N1428148789 آموزش کاشت زعفران و شرایط کاشت و پرورش زعفران مرغوب N1428148537 آموزش کاشت زعفران و شرایط کاشت و پرورش زعفران مرغوب N1428145046 آموزش کاشت زعفران و شرایط کاشت و پرورش زعفران مرغوب
     
آموزش پرورش قارچ صدفی و دکمه ای /اورجینال بسته جامع پرورش زنبورعسل، گوسفند و شترمرغ{جدیدترین ورژن} /اورجینال بسته جامع پرورش زنبورعسل، گوسفند و شترمرغ /اورجینال کامل ترین آموزش پرورش زنبور عسل /اورجینال
     

بهترین و جدید ترین مجموعه پرورش قارچ

صفر تا صد پرورش زنبورعسل، گوسفند و شترمرغ

صفر تا صد پرورش زنبورعسل، گوسفند و شترمرغ

جامع ترین و کامل ترین برنامه های آموزشی در زمینه پرورش زنبور عسل

     
15,600 تومان buy آموزش کاشت زعفران و شرایط کاشت و پرورش زعفران مرغوب 19,900 تومان buy آموزش کاشت زعفران و شرایط کاشت و پرورش زعفران مرغوب 14,900 تومان buy آموزش کاشت زعفران و شرایط کاشت و پرورش زعفران مرغوب 14,900 تومان buy آموزش کاشت زعفران و شرایط کاشت و پرورش زعفران مرغوب
     
     
               
N1428144922 آموزش کاشت زعفران و شرایط کاشت و پرورش زعفران مرغوب N1404278545 آموزش کاشت زعفران و شرایط کاشت و پرورش زعفران مرغوب N1400266290 آموزش کاشت زعفران و شرایط کاشت و پرورش زعفران مرغوب N1400263102 آموزش کاشت زعفران و شرایط کاشت و پرورش زعفران مرغوب
     
آموزش جامع پرورش زنبور عسل /اورجینال کاملترین مجموعه آموزشی پرورش قارچ خوراکی در ایران /اورجینال خرید مجموعه طرح توجیهی پرورش ماهی قزل آلا +آموزش تصویری پرورش قزل آلا آموزش پرورش کبک /اورجینال
     

جامع ترین و کامل ترین برنامه های آموزشی در زمینه پرورش زنبور عسل

بهترین و جدید ترین مجموعه پرورش قارچ

خرید مجموعه طرح توجیهی پرورش ماهی قزل آلا +آموزش تصویری پرورش قزل آلا

آموزش پرورش کبک /اورجینال

     
13,900 تومان buy آموزش کاشت زعفران و شرایط کاشت و پرورش زعفران مرغوب 16,000 تومان buy آموزش کاشت زعفران و شرایط کاشت و پرورش زعفران مرغوب 10,000 تومان buy آموزش کاشت زعفران و شرایط کاشت و پرورش زعفران مرغوب 13,000 تومان buy آموزش کاشت زعفران و شرایط کاشت و پرورش زعفران مرغوب
     
     
               
N1416233907 آموزش کاشت زعفران و شرایط کاشت و پرورش زعفران مرغوب N1416230624 آموزش کاشت زعفران و شرایط کاشت و پرورش زعفران مرغوب N1416231699 آموزش کاشت زعفران و شرایط کاشت و پرورش زعفران مرغوب N1416236278 آموزش کاشت زعفران و شرایط کاشت و پرورش زعفران مرغوب
     
آموزش احداث گلخانه و پرورش خیار اورجینال مجموعه کامل آموزش پرورش شترمرغ +( طرح توجیهی اقتصادی جهت اخذ وام) / اورجینال پرورش زنبورعسل و مسائل مهم زنبورداری (تصویری) / اورجینال اصول نگهداری و پرورش و پروار گوسفند / اورجینال
     

آموزش تکنیک ها و روش های برتر

با هر شرایط مالی و سنی بخصوص جوانان!

جامع ترین و کامل ترین برنامه های آموزشی در زمینه پرورش زنبور عسل می باشند

همراه با مبانی طراحی ساختمان و تاسیسات

     
16,000 تومان buy آموزش کاشت زعفران و شرایط کاشت و پرورش زعفران مرغوب 16,000 تومان buy آموزش کاشت زعفران و شرایط کاشت و پرورش زعفران مرغوب 16,000 تومان buy آموزش کاشت زعفران و شرایط کاشت و پرورش زعفران مرغوب 12,800 تومان buy آموزش کاشت زعفران و شرایط کاشت و پرورش زعفران مرغوب
     
     
               
N1416230046 آموزش کاشت زعفران و شرایط کاشت و پرورش زعفران مرغوب N1416229358 آموزش کاشت زعفران و شرایط کاشت و پرورش زعفران مرغوب N1425214806 آموزش کاشت زعفران و شرایط کاشت و پرورش زعفران مرغوب N1390550378 آموزش کاشت زعفران و شرایط کاشت و پرورش زعفران مرغوب
     
مجموعه فیلم آموزشی پرورش بوقلمون به صورت اورجینال بسته آموزشی ( راهنمای پرورش اسب ) صورت تصویری + طرح توجیهی / اورجینال آموزش بدنسازی بوکس+ پرورش اندام به صورت تصویری اورجینال آموزش کلی و اجمالی تولید وپرورش شتر مرغ
     

پرورش بوقلمون یک شغل پرسود همراه با تسهیلات بانکی عالی

با این مجموعه تمام مطالب مربوط به پرورش اسب را یاد بگیرید .

بهترین نوع آموزش از مبتدی تا حرفه ای

آموزش کلی و اجمالی تولید وپرورش شتر مرغ

     
16,000 تومان buy آموزش کاشت زعفران و شرایط کاشت و پرورش زعفران مرغوب 9,800 تومان buy آموزش کاشت زعفران و شرایط کاشت و پرورش زعفران مرغوب 12,800 تومان buy آموزش کاشت زعفران و شرایط کاشت و پرورش زعفران مرغوب 17,000 تومان buy آموزش کاشت زعفران و شرایط کاشت و پرورش زعفران مرغوب
     
     
               
N1417765965 آموزش کاشت زعفران و شرایط کاشت و پرورش زعفران مرغوب N1484591354 آموزش کاشت زعفران و شرایط کاشت و پرورش زعفران مرغوب N1373087908 آموزش کاشت زعفران و شرایط کاشت و پرورش زعفران مرغوب N1373421234 آموزش کاشت زعفران و شرایط کاشت و پرورش زعفران مرغوب
     
آموزش قدم به قدم تمرینات پرورش اندام و بدنسازی/اورجینال آموزش پرورش شترمرغ{جدیدترین}/اورجینال آموزش پرورش،صید و تکثیر میگو /اورجینال بسته جامع پرورش گوسفند/اورجینال
     

آموزش قدم به قدم تمرینات پرورش اندام و بدنسازی/اورجینال

به کمک این مجموعه با سرمایه اندک به سوددهی باورنکردنی برسید...

آموزش کامل پرورش،صید و تکثیر میگو به زبان فارسی

بسته کامل.استفاده آسان.پاسخ تمامی سوالات ممکن.کاربردی.راهنمای مفید برای پرورش

     
9,000 تومان buy آموزش کاشت زعفران و شرایط کاشت و پرورش زعفران مرغوب 15,600 تومان buy آموزش کاشت زعفران و شرایط کاشت و پرورش زعفران مرغوب 8,900 تومان buy آموزش کاشت زعفران و شرایط کاشت و پرورش زعفران مرغوب 12,000 تومان buy آموزش کاشت زعفران و شرایط کاشت و پرورش زعفران مرغوب
     
     
               
N1487246534 آموزش کاشت زعفران و شرایط کاشت و پرورش زعفران مرغوب N1430485541 آموزش کاشت زعفران و شرایط کاشت و پرورش زعفران مرغوب N1430485632 آموزش کاشت زعفران و شرایط کاشت و پرورش زعفران مرغوب N1452699265 آموزش کاشت زعفران و شرایط کاشت و پرورش زعفران مرغوب
     
آموزش کامل تمرینات پرورش اندام و بدنسازی/اورجینال آموزش پرورش قارچ+هدیه /اورجینال آموزش پرورش قارچ+هدیه /اورجینال آموزش پرورش ماهی قزل آلا اورجینال-616
     

آموزش پرورش اندام و بدنسازی کلیه حرکات و تمرین ها

آموزش قدم به قدم مراحل پرورش قارچ+آموزش پرورش توت فرنگی درون منزل

آموزش قدم به قدم مراحل پرورش قارچ+آموزش پرورش توت فرنگی درون منزل

قزل آلای رنگین کمان جهت ماهیدار کردن آبهای داخلی

     
12,000 تومان buy آموزش کاشت زعفران و شرایط کاشت و پرورش زعفران مرغوب 14,900 تومان buy آموزش کاشت زعفران و شرایط کاشت و پرورش زعفران مرغوب 14,900 تومان buy آموزش کاشت زعفران و شرایط کاشت و پرورش زعفران مرغوب 12,500 تومان buy آموزش کاشت زعفران و شرایط کاشت و پرورش زعفران مرغوب
     
     
               
N1416922344 آموزش کاشت زعفران و شرایط کاشت و پرورش زعفران مرغوب  آموزش کاشت زعفران و شرایط کاشت و پرورش زعفران مرغوب N1398081913 آموزش کاشت زعفران و شرایط کاشت و پرورش زعفران مرغوب N1349078009 آموزش کاشت زعفران و شرایط کاشت و پرورش زعفران مرغوب
     
مجموعه فیلم آموزشی پرورش و کاشت زعفران / اورجینال راهنمای کاربردی پرورش طیور:مرغ،بوقلمون،کبک و شترمرغ آموزش پرورش ماهی های آکواریومی – اورجینال آموزش پرورش شترمرغ/اورجینال
     

مجموعه کامل نکات پرورشی و مدیریتی کشت زعفران برداشت ، بسته بندی و ...

راهنمای کاربردی پرورش طیور:مرغ،بوقلمون،کبک و شترمرغ

دی وی دی آموزش پرورش ماهی های آکواریومی

به کمک این مجموعه با سرمایه اندک به سوددهی باورنکردنی برسید...

     
14,800 تومان buy آموزش کاشت زعفران و شرایط کاشت و پرورش زعفران مرغوب 10,000 تومان buy آموزش کاشت زعفران و شرایط کاشت و پرورش زعفران مرغوب 12,500 تومان buy آموزش کاشت زعفران و شرایط کاشت و پرورش زعفران مرغوب 12,900 تومان buy آموزش کاشت زعفران و شرایط کاشت و پرورش زعفران مرغوب
     
     
               
N1431025469 آموزش کاشت زعفران و شرایط کاشت و پرورش زعفران مرغوب N1431024356 آموزش کاشت زعفران و شرایط کاشت و پرورش زعفران مرغوب N1349166938 آموزش کاشت زعفران و شرایط کاشت و پرورش زعفران مرغوب N1486832380 آموزش کاشت زعفران و شرایط کاشت و پرورش زعفران مرغوب
     
پرورش شترمرغ-زنبور عسل و گوسفند اورجینال -420 پرورش قارچ صدفی ودکمه ای /اورجینال-236 خوداشتغالی ازطریق پرورش قارچ صدفی ودکمه ای /اورجینال پرورش ماهی قزل آلا-616
     

جدید ترین و به روز ترین مطالب کاربردی پروش شتر مرغ-گوسفند و زنبور عسل

پکیج کامل آموزش پرورش قارچ های دکمه ای و صدفی

بهترین و جدید ترین مجموعه پرورش قارچ
 

ش.م:1471/23

     
10,000 تومان buy آموزش کاشت زعفران و شرایط کاشت و پرورش زعفران مرغوب 15,500 تومان buy آموزش کاشت زعفران و شرایط کاشت و پرورش زعفران مرغوب 12,900 تومان buy آموزش کاشت زعفران و شرایط کاشت و پرورش زعفران مرغوب 10,000 تومان buy آموزش کاشت زعفران و شرایط کاشت و پرورش زعفران مرغوب
     
     
               
N1424545692 آموزش کاشت زعفران و شرایط کاشت و پرورش زعفران مرغوب N1372681204 آموزش کاشت زعفران و شرایط کاشت و پرورش زعفران مرغوب N1491422247 آموزش کاشت زعفران و شرایط کاشت و پرورش زعفران مرغوب N1491417119 آموزش کاشت زعفران و شرایط کاشت و پرورش زعفران مرغوب
     
آموزش پرورش قارچ / اورجینال آموزش پرورش قارچ آموزش پرورش ماهی قزل آلا-ارجینال-6 آموزش پرورش بوقلمون - اورجینال-241
     

آموزش تولید قارچ های خوراکی (دکمه ای و صدفی و شی تاکه)
ش م : ۱۱-۳۴۵۷۶۲۳

آموزش تولید قارچ های خوراکی اورجینال
شماره مجوز: 188/46991

کیفیت عالی

کیفیت عالی

     
10,000 تومان buy آموزش کاشت زعفران و شرایط کاشت و پرورش زعفران مرغوب 8,500 تومان buy آموزش کاشت زعفران و شرایط کاشت و پرورش زعفران مرغوب 14,500 تومان buy آموزش کاشت زعفران و شرایط کاشت و پرورش زعفران مرغوب 15,000 تومان buy آموزش کاشت زعفران و شرایط کاشت و پرورش زعفران مرغوب
     
     
               
N1344068094 آموزش کاشت زعفران و شرایط کاشت و پرورش زعفران مرغوب N1486389411 آموزش کاشت زعفران و شرایط کاشت و پرورش زعفران مرغوب N1485585677 آموزش کاشت زعفران و شرایط کاشت و پرورش زعفران مرغوب N1450527050 آموزش کاشت زعفران و شرایط کاشت و پرورش زعفران مرغوب
     
آموزش علم بدنسازی و پرورش اندام آموزش علم بدنسازی و پرورش اندام-اورجینال آموزش پرورش قارچ خوراکی-اورجینال آموزش تصویری پرورش قارچ - کارفرمای شغل خود باشید-اورجینال
     

آموزش جامع و علمی بدنسازی و پرورش اندام توسط استاد محمد صادق خراسانی2DVDاورجینال

قابلیت اجرا بر روی انواع کامپیوتر (ویندوز) و DVD پلیرهای خانگی

این مجموعه آموزشی طی یک دوره آموزشی 4ساعته شما را با مراحل قارچ آشنا میکند.

چرا قارچ؟ 
کشت قارچ دکمه ای
آشنایی با قارچ های خوراکی

     
20,000 تومان buy آموزش کاشت زعفران و شرایط کاشت و پرورش زعفران مرغوب 2,290 تومان buy آموزش کاشت زعفران و شرایط کاشت و پرورش زعفران مرغوب 17,700 تومان buy آموزش کاشت زعفران و شرایط کاشت و پرورش زعفران مرغوب 18,000 تومان buy آموزش کاشت زعفران و شرایط کاشت و پرورش زعفران مرغوب
     
     

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code