از کجا و چگونه زنبور داری را شروع کنیم ؟ 2(پرورش مقدماتي …

نوشته شده در موضوع دسته‌بندی نشده در 13 سپتامبر 2017

گونه های زنبورعسل
زنبور عسل هندی
کمی کوچک تر از زنبور عسل معمولی است. قد کارگر آن 13 میلیمتر می‌باشد. سلول هایی را که با موم در روی شان ها درست می‌ کند از سلول های زنبور عسل کوچک ترند و میزان تولید عسل آنها کم است. (چند شان و قابل نگهداري در كندو)
زنبور عسل درشت
در هندوستان و چین زندگی می کند. بزرگ ترین نوع زنبور عسلی است که تاکنون شناخته شده است. به حالت وحشی زندگی کرده و در زیر شاخه‌های درخت، شان خود را متصل می سازد. سالانه چند بار از نقطه‌ای به نقطه دیگر کوچ می‌کند. «تك شان» و غير اقتصادي مي باشد.

زنبور عسل کوچک
از همه زنبورها کوچک تر بوده و فقط یک شان درست می‌کند که مثل زنبورهای درشت، به زیر شاخه درخت می‌چسباند. به حالت وحشی در هندوستان و جنوب ایران یافت می‌شود. «تك شان» و غير اقتصادي است .

زنبور عسل اروپایی
همان زنبور عسلي است که  برای تولید عسل، در کندوها نگهداری می شود و داراي نژادهاي مختلفي ميباشد.

 

انواع زنبور به لیس

 

خصوصيات یک نژاد خوب
–  پر محصول و آرام باشد و نیش نزند.
– بچه دهي كم و قدرت چراي خوبي داشته باشد
– در مقابل امراض مقاوم باشد.
– مصرف عسل زمستانی اش کم است.
– رشد سالانه‌ را هر چه زودتر شروع کرده و سریع به حداکثر رشد برسد.
به عنوان مهم ترین نژادهای زنبور عسل اروپائي يا معمولي،  می‌توان از زنبور عسل ايتاليایي، کارنیکا و نژاد قفقازی، نام برد.
زنبور نژاد ایرانی بسيار ريز، پر نيش، با توليد عسل زياد و مقاوم به آفات و امراض مي باشد.

تعداد و زمان خرید كندو  برای شروع زنبورداري
کندو را باید در فاصله بین اواخر زمستان تا اوایل بهار یعنی اسفند تا فروردین خریداری کرد. چون در این زمان، کندو زمستان را پشت سر گذاشته و جمعیت موجود، جمعیت اصلی به حساب می آید.
افراد مبتدی باید توجه داشتند که نباید هیچ گاه کندو را در پاییز خریداری کنند، چون در این هنگام جمعیت آن، یک جمعیت کاذب بوده و در زمستان تعدادی از آنها تلف می شوند. برای شروع، 3الی6 کندو مناسب است.

نكات ضروري در هنگام خريد كندو
1-  ملكه، جوان و داراي تخم ريزي زياد بوده و فعالیت آن هم در حد مطلوب باشد. به طرز راه رفتن ملکه باید توجه شود، چون در صورتی که ملکه نتواند به خوبی راه برود، قادر نخواهد بود به طور کامل روی کادر حرکت نموده و تخم ریزی کند.
2- باید تخم ریزی ملکه مرتب باشد، چون تخم ریزی نا مرتب، نشانه پیری یا بیماری ملکه است.
3-  يك جمعیت خوب و قوي برای خريد در اول فصل، باید در حد هفت يا هشت کادر جمعیت باشد. یعنی زنبورها پشت و روی هفت يا هشت کادر را پوشانیده باشند.
4- دقت شود «کندو» بیماری ها و آفات، به ویژه بیماری هایی چون گندیدگی نوزادان (لوک آمریکایی) و آفت کنه واروا نداشته باشد.

كندوي سالم
•    کندويي است که در آن هيچ گونه سوراخ يا درزي وجود نداشته باشد،
•    تخته کف و درب اصلي کندو يک تکه بوده،
•    ضخامت چوب به کار برده شده در ساختمان اصلي کندو کمتر از 2 سانتي متر نباشد،
•    رنگ شده و شماره گذاري شود، تا بتوان براي آنها شناسنامه تهيه کرد.

 

زنبور 1

 

فصل پرورش زنبورها
فصل پرورش نوزادان (در شرایط آب و هوایی معتدل) به مقدار کم، از اواسط دی ماه شروع شده، مرتب توسعه می‌یابد و در اردیبهشت وخرداد به حداکثر خود می‌رسد. در صورتی که شرایط اجازه دهد، فعالیت تولید مثل آنها،

به همین وضع، تا اواخرخرداد ماه ادامه پیدا می‌کند و در ماه های آبان و آذر فعالیت زاد و ولد به کلی متوقف

می شود.نژادهای مختلف زنبورعسل، از این لحاظ دارای خصوصیات متفاوت هستند. هنگامی که تولید مثل کلنی

در حداکثر توسعه خود باشد، یک ملکه ممکن است 1500 تا 2000 تخم در روز بگذارد.
زنبورهای یک کندو شامل؛ یک ملکه، چندصد زنبور نر و چند هزار زنبور کارگر است. در تابستان و بهار که زنبورها فعالیت زیادی برای جمع آوری شهد دارند، کندو دارای بیشترین جمعیت می شود. تعداد زنبورهای نر در این موقع، زیادتر از هر موقع دیگر است.
هر یک از این دو نوع زنبور (زنبور نر و کارگر)، وظیفه خاصی دارند. هدفی که یک کندو تعقیب می کند، بقای نسل و یا دفاع از کندو و نگهداری آن است. به دلیل اجتماعی بودن زندگی زنبورهای عسل، هیچ کدام از آن ها اهداف انفرادی را دنبال نمی کنند. آنها می دانند که در نتیجه سعی انفرادی، قادر نیستند برای مدت طولانی زنده بمانند. بنابراین اهدافشان را به صورت دسته جمعی دنبال می کنند.
به دلیل ویژگی «اجتماعی بودن» زنبور، ملکه هر کلنی به وسیله ترشح مواد معطری، باعث نظم و انجام وظیفه هر دسته از زنبورها و کلنی می شود.

وسایل کار زنبورداری معمولي
– کلاه توری
– دستکش(چرمی ،کتانی و …)
– دودی
– چنگال پولک برداری
– دستگاه اکستراکتور (برای جدا کردن یا استخراج عسل از داخل شان ها، بدون آسیب رسیدن به شان)
– اهرم (برای جا به جا کردن قاب ها در کندو)
– کاردک
– قفسه ملکه
– برس نرم (برای جدا کردن زنبور ها از روی قاب)
– ظرف غذا خوری
– تخته موم دوز (تکیه گاهی برای موم به هنگام موم دوزی)
– کندوی خالی
–  موم دوز
– موم بر
– لباس كار مناسب (با رنگ سفيد) بهتر است كه سر آستين ها و دم پاي آن، كشي باشد.
همان طور که گفته شد، وسایل مذکور برای یک زنبورستان معمولی می باشد. بدیهی است که هر چه ابزار و امکانات بیشتری در دسترس یک زنبور دار باشد، در کارش موفق تر خواهد بود.

آفات و بیماری های زنبور عسل
وجود شرایط مساعد از قبیل:
* فراوانی مواد غذایی(قندی و پروتئینی)،
* درجه حرارت مناسب و رطوبت کافی،
* و همچنین مقدار زیادی زنبور در فضای کم و بیش تاریک و کم نور داخل کندو،
اغلب سبب می شود که زنبور عسل و یا فرآورده های آن، مورد حمله انواع عوامل بیماری زا، انگل ها و شکارچیانی که در زیر نام برده می شوند، قرار گیرد:
1 – شکارچیان زنبور عسل شامل: پرندگان زنبورخوار، موش، خرس و جوجه تیغی وزنبورهای دیگر.
2 – آفات زنبور عسل شامل: كنه واروا، كنه دروني، كرم موم خوار و شپشك.
3 – بیماری های زنبور عسل شامل:  بیماری های قارچی، بیماری های تک یاخته ای، بیماری های ویروسی و بیماری های باکتریائی.
از مهم ترین بیماری ها می‌توان به لوک آمریکایی، لوک اروپایی، نوزما و یبوست ، اشاره کرد.

برداشت عسل
يكي از اساسي ترين اهداف بشر از پرورش زنبور عسل، گرده افشاني گياهان است. يك كندو، دارای محصولات مختلفي از قبيل عسل، ژل رويال، گرده، بره موم، ‌زهر و موم مي باشد . موقع برداشت عسل از كندو، زماني است كه هر كندو (بسته به تعداد طبق و کادری كه دارد) حداقل يك قاب عسل داشته باشد.

شرايط يك قاب عسل براي برداشت:
1 – داخل قاب، سلول هاي عسل سر بسته وجود داشته باشد. بايد «دو سوم»  شان شامل سلول هاي سر بسته باشد. عسل سلول هايي سر باز، ممکن است نارس باشند.
2 – قاب حاوي نوزاد نباشد، ‌زيرا در هنگام اکستراكتور كردن، با عسل مخلوط شده و از اکستراكتور خارج مي شوند.

نحوه برداشت قاب عسل از كندو به اين شكل است كه؛
قاب را در روي كندو تكان مي دهيم تا زنبور هاي آن به داخل كندو بريزد.
با استفاده از يك برس و يا مقداري علف، زنبور هايي كه در روي قاب باقي مانده اند را، به روي كندو جارو مي كنيم. (به خاطر داشته باشیم که حتي يك زنبور نبايد بر روي  قاب باقي بماند)
سپس قاب را  داخل كندوي خالي ديگری كه مخصوص حمل قاب هاي عسل است، می گذاریم.
بلافاصله باید درب كندو را ببندیم تا زنبور ها اجازه نشستن بر روي قاب را پيدا نكنند.
دقت کنیم که دريچه پرواز كندو هم، بسته باشد.
بعد از بررسي تمامی قاب هاي كندوهاي زنبورستان، كندو هايي كه از قاب عسل پر شده اند را به محلي دورتر از زنبورستان می بریم. این محل می تواند اتاقي باشد كه در زمان برداشت عسل،  زنبور ها نتوانند به داخل آن بيايند.

لوازم مورد نیاز برای برداشت عسل
1 –  يك سيني بزرگ، برای آن كه وقتي سرِ خانه هاي بسته شده را باز مي كنيم (پولک برداری سلول ها)، عسل بر روي سيني بريزد.
2 – چنگال پولك تراش، برای باز كردن سر سلول ها.
3 – اکستراكتور، برای خارج كردن عسل از داخل سلول ها.
4 – توري، براي صاف کردن عسل از ذرات ريز موم و مواد ديگري كه در آن مخلوط مي باشد.
5 – ظرف عسل:‌ که براي ذخيره و حمل عسل استفاده مي شود. این ظرف نبايد از جنس مس، آهن و روي باشد، زیرا عسل خاصيت خورندگي دارد. بهتر است ظروف استيل و پلاستيك (مواد نو) مورد استفاده قرار گیرد.

زمستان گذراني زنبورهای عسل
در فصول سرد، با مصرف عسل، انرژي مصرفي باعث ایجاد گرما در فضاي اطراف بدن می شود. پس به زنده ماندن زنبورهای عسل در زمستان، کمک می کند. قدرت زمستان گذراني خوب، جزو صفاتي مي باشد که به طور مستقيم با عملکرد کلني در ارتباط است.
زمستان گذراني خوب، با صفات ديگري پیوستگی دارد. مانند؛ زنده ماني کلني براي مدت طولاني با ذخاير کم، مصرف کم ذخاير، عدم واکنش به تغييرات ناگهاني درجه حرارت، عدم تحرک زياد و …
در طي زمستان گذراني، هر قدر هم که دماي خارج از کندو سرد باشد، اما با اعمال مديريت صحيح به روش ذيل، مي توان (به کمک زنبورها) بر سرماي سخت چيره شد:
1- تلاش کنیم براي زمستان گذراني زنبورهای عسل، منطقه اي معتدل و نه چندان سرد انتخاب شود.
2-  نه تنها براي زمستان گذراني در مناطق سرد، حتي در فصول کاري در مناطق گرم، سالم بودن کندو و رعايت اصول فني و استاندارد در ساخت کندو، در کاهش مصرف انرژي (عسل) بسيار مؤثر خواهد بود. پس بهتر است از کندو هاي سالم استفاده کنیم.
3-  سعي کنیم کندوها در مناطق سرد، در مکاني مستقر شود که سرپناه داشته باشد(مثل انبار) و در مسير وزش باد قرار نگيرد.
4- چنانچه کندوي ما درب فرعي ندارد، حتماً از پارچه اي ضخيم يا برزنت استفاده کنیم. در فرعی تخته اي نازک است که زير درب اصلي، روي قاب ها قرار مي گيرد.
5- پوشش درب ورودی زنبورها به کندو را تا حدي که يک زنبور بتواند از آن عبور کند، بسته و ساير درزهاي کندو را با بتونه يا گل بپوشانیم.
6-  کندو را در محلي که احتمال دارد محل عبور سيلاب باشد، قرار ندهيم. همچنين از قرار دادن کندوها در محل هاي پَست يا جايي که آب جمع مي شود و احتمال يخ زدن وجود دارد، پرهیز کنیم.
7- از اسکان کندو در محل هاي پر رفت و آمد و پر سر و صدا خودداری کنیم.
8- از ورود رطوبت بيش از اندازه به کلني ، در تابستان و مخصوصاً در زمستان، ممانعت کنیم، زیرا موجب شيوع انواع بيماري ها مي شود.
9-  در مناطقي که سرماي آزار دهنده اي دارد، پوشانيدن کل کندو (به غير از درب ورودي و دريچه هاي تهويه) مي تواند راه حلي مؤثر در مهار سرما باشد.
10 – به منظور آماده سازي كلني براي زمستان گذراني، لازم است پوكه ها و برگه هاي اضافي را برداریم تا زنبورها بر روي چند قابِ مملو از عسل جمع شوند.
11-  خوب است تمام قاب ها را در يک سمت کندو فشرده کرده و کنار قاب آخري تخته اي سه لايه به صورت عمودي قرار دهيم. سپس پارچه اي ضخيم (مثل پارچه برزنت) روي قاب ها و تخته سه لايه بکشیم. فضاي باقي مانده، می تواند با کاغذ مچاله شده، روزنامه، گوني و امثال اینها، پر شود.

تأمين غذا
كلني هاي زنبور عسل، برای زمستان گذراني احتياج به چند كيلوگرم عسل دارند. بهترين و مفيد ترين غذاي زمستانه براي كندوها، همان عسل جمع آوري شده توسط خودشان مي باشد، كه قسمت اعظم نياز را برآورده مي کند.
در سال هاي خشك و يا زماني كه تمامي عسل برداشت مي شود زنبوردار با كمبود عسل روبرو می شود. پس برای تأمين ذخيره غذاي زمستانه، بايد كندوها با محلول آب شكر تغذيه شوند. به این منظور، بايد از «محلول 3 به 5» و يا از «محلول 1 به 2» (آب و شكر) استفاده کرد. به این صورت كه بايد تا چندين شان، مملو از شهد شده و سر آنها با موم بسته شود. حداقل 3 یا 4 شان عسل، برای تأمين يك كلني قوي مورد نیاز است.

«شرکت یگانه زاگرس تولیدوعرضه کننده انواع عسل طبیعی،ژله رویال،انواع کندو،طبق،قاب

وفروش کلنی های سالم وقوی ونیزتهیه لوازم زنبورداری»

                                                                                                                « درپناه خدا»

Article source: http://asalgolbarg.ir/311/%D8%A7%D8%B2-%DA%A9%D8%AC%D8%A7-%D9%88-%DA%86%DA%AF%D9%88%D9%86%D9%87-%D8%B2%D9%86%D8%A8%D9%88%D8%B1-%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%B1%D8%A7-%D8%B4%D8%B1%D9%88%D8%B9-%DA%A9%D9%86%DB%8C%D9%85-2

               
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
     
آموزش پرورش قارچ صدفی و دکمه ای /اورجینال مجموعه فیلم آموزشی پرورش بوقلمون- جدید و دارای گارانتی - اورجینال بسته کامل آموزش پرورش کرم ابریشم - جدید و دارای گارانتی - اورجینال مجموعه پرورش قارچ خوراکی در منزل - جدید و دارای گارانتی - اورجینال
     

بهترین و جدید ترین مجموعه پرورش قارچ

پرورش بوقلمون یک شغل پرسود همراه با تسهیلات بانکی عالی

آموزش پرورش کرم ابریشم

پرورش قارچ خوراکی در منزل

     
15,600 تومان خرید آموزش پرورش قارچ صدفی و دکمه ای /اورجینال 15,000 تومان خرید مجموعه فیلم آموزشی پرورش بوقلمون- جدید و دارای گارانتی - اورجینال 25,000 تومان خرید بسته کامل آموزش پرورش کرم ابریشم - جدید و دارای گارانتی - اورجینال 25,000 تومان خرید مجموعه پرورش قارچ خوراکی در منزل - جدید و دارای گارانتی - اورجینال
     
     
               
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
     
آموزش کامل تمرینات پرورش اندام و بدنسازی - جدید و دارای گارانتی - اورجینال آموزش پرورش میگو - جدید و دارای گارانتی - اورجینال آموزش پرورش و تولید فلفل سبز و گوجه گلخانه ای - جدید و دارای گارانتی - اورجینال آموزش کامل تمرینات و حرکات پرورش اندام و بدنسازی DVD - جدید و دارای گارانتی - اورجینال
     

آموزش کامل تمرینات پرورش اندام و بدنسازی/اورجینال

خرید آموزش پرورش میگو/اورجینال

اصول و مراحل کاشت، داشت و برداشت فلفل گلخانه ای

آموزش پرورش اندام و بدنسازی
کلیه حرکات و تمرین ها
DVD

     
25,000 تومان خرید آموزش کامل تمرینات پرورش اندام و بدنسازی - جدید و دارای گارانتی - اورجینال 25,000 تومان خرید آموزش پرورش میگو - جدید و دارای گارانتی - اورجینال 25,000 تومان خرید آموزش پرورش و تولید فلفل سبز و گوجه گلخانه ای - جدید و دارای گارانتی - اورجینال 25,000 تومان خرید آموزش کامل تمرینات و حرکات پرورش اندام و بدنسازی DVD - جدید و دارای گارانتی - اورجینال
     
     
               
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
     
آموزش کامل پرورش بوقلمون گوشتی به زبان فارسی - جدید و دارای گارانتی - اورجینال راهنمای کامل پرورش کبک بصورت مالتی مدیا و کاربردی - جدید و دارای گارانتی - اورجینال پرورش آلوئه ورا - داروخانه کوچک - گیاه معجزه گر - جدید و دارای گارانتی - اورجینال مجموعه کامل آموزشی پرورش زنبور عسل( یکی از مشاغل پرسود در عرصه کشاورزی) - جدید و دارای گارانتی - اورجینال
     

آموزش کامل پرورش بوقلمون گوشتی به زبان فارسی - جدید و کامل - اورجینال

راهنمای کامل پرورش کبک بصورت مالتی مدیا و کاربردی

پرورش آلوئه ورا - داروخانه کوچک - گیاه معجزه گر

مجموعه کامل آموزشی پرورش زنبور عسل( یکی از مشاغل پرسود در عرصه کشاورزی)

     
25,000 تومان خرید آموزش کامل پرورش بوقلمون گوشتی به زبان فارسی - جدید و دارای گارانتی - اورجینال 25,000 تومان خرید راهنمای کامل پرورش کبک بصورت مالتی مدیا و کاربردی - جدید و دارای گارانتی - اورجینال 25,000 تومان خرید پرورش آلوئه ورا - داروخانه کوچک - گیاه معجزه گر - جدید و دارای گارانتی - اورجینال 25,000 تومان خرید مجموعه کامل آموزشی پرورش زنبور عسل( یکی از مشاغل پرسود در عرصه کشاورزی) - جدید و دارای گارانتی - اورجینال
     
     
               
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
     
آموزش مراحل مختلف پرورش و تولیدقارچ به شکلی کامل و آسان - جدید و دارای گارانتی - اورجینال آموزش پرورش قارج به زبان فارسی +پرورش ماهی +صدها طرح توجیهی - جدید و دارای گارانتی - اورجینال آموزش پرورش گوجه گلخانه ای )+جایزه خریداران (آموزش پرورش قارچ) - جدید و دارای گارانتی - اورجینال آموزش کامل پرورش قارچ در منزل - جدید و دارای گارانتی - اورجینال
     

آموزش مراحل مختلف پرورش و تولیدقارچ به شکلی کامل و آسان

همراه با گارانتی

اصول و مراحل کاشت، داشت و برداشت گوجه گلخانه ای

پرورش قارچ صدفی و قارچ دکمه ای در منزل با روش جدید

     
25,000 تومان خرید آموزش مراحل مختلف پرورش و تولیدقارچ به شکلی کامل و آسان - جدید و دارای گارانتی - اورجینال 25,000 تومان خرید آموزش پرورش قارج به زبان فارسی +پرورش ماهی +صدها طرح توجیهی - جدید و دارای گارانتی - اورجینال 25,000 تومان خرید آموزش پرورش گوجه گلخانه ای )+جایزه خریداران (آموزش پرورش قارچ) - جدید و دارای گارانتی - اورجینال 25,000 تومان خرید آموزش کامل پرورش قارچ در منزل - جدید و دارای گارانتی - اورجینال
     
     
               
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
     
فیلم آموزشی پرورش مدرنیزه مرغ - جدید و دارای گارانتی - اورجینال کاملترین راهنمای پرورش پرندگان(مرغ،بوقلمون،کبک و شترمرغ) در کشور - جدید و دارای گارانتی - اورجینال آموزش پرورش قارچ به همراه آموزش آشپزی با قارچ/اورجینال 9 سی دی - جدید و دارای گارانتی سی دی آموزشی پرورش زنبور عسل - جدید و دارای گارانتی
     

فیلم آموزشی پرورش مدرنیزه مرغ با کیفیت عالی

بسته راهنمای کامل پرورش طیور
گام به گام بصورت کاربردی

آموزش ویدیویی و تصویری به همراه جزوات آموزشی

کاملترین cdآموزشی پرورش زنبور عسل

     
25,000 تومان خرید فیلم آموزشی پرورش مدرنیزه مرغ - جدید و دارای گارانتی - اورجینال 25,000 تومان خرید کاملترین راهنمای پرورش پرندگان(مرغ،بوقلمون،کبک و شترمرغ) در کشور - جدید و دارای گارانتی - اورجینال 25,000 تومان خرید آموزش پرورش قارچ به همراه آموزش آشپزی با قارچ/اورجینال 9 سی دی - جدید و دارای گارانتی 25,000 تومان خرید سی دی آموزشی پرورش زنبور عسل - جدید و دارای گارانتی
     
     
               
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
     
آموزش کامل و فارسی پرورش خرما - جدید و دارای گارانتی آموزش کامل پرورش بلدرچین - جدید و دارای گارانتی آموزش کامل پرورش سیب زمینی- جدید و دارای گارانتی مجموعه فیلم آموزشی پرورش و کاشت زعفران - جدید و دارای گارانتی
     

نحوه کاشت، نگهداری و حفاظت از نخل خرما(اصول کامل باغبانی)

**آموزش پرورش بلدرچین**

آموزش کاشت - داشت - برداشت سیب زمینی

مجموعه کامل نکات پرورشی و مدیریتی کشت زعفران، برداشت ، بسته بندی و ...

     
25,000 تومان خرید آموزش کامل و فارسی پرورش خرما - جدید و دارای گارانتی 25,000 تومان خرید آموزش کامل پرورش بلدرچین - جدید و دارای گارانتی 25,000 تومان خرید آموزش کامل پرورش سیب زمینی- جدید و دارای گارانتی 25,000 تومان خرید مجموعه فیلم آموزشی پرورش و کاشت زعفران - جدید و دارای گارانتی
     
     
               
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
     
آموزش کامل فارسی پرورش زعفران و کشت کاشت و بسته بندی زعفران - جدید و دارای گارانتی پکیج کامل پرورش کپور ماهیان در استخرهای ذخیره آب کشاورزی - جدید و دارای گارانتی اصول مدیریت صنعتی پرورش گاو شیری - جدید و دارای گارانتی سی دی آموزشی پرورش گاو گوشتی - جدید و دارای گارانتی
     

کامل ترین و جدیدترین مجموعه آموزشی کشت و برداشت و بسته بندی زعفران

پرورش کپور ماهیان در استخرهای ذخیره آب کشاورزی
به زبان فارسی

فیلم آموزشی مدیریت گاوداری صنعتی

با استفاده از این بسته شما دیگر نیازی به داشتن تجربه قبلی برای پرورش ندارید

     
25,000 تومان خرید آموزش کامل فارسی پرورش زعفران و کشت کاشت و بسته بندی زعفران - جدید و دارای گارانتی 25,000 تومان خرید پکیج کامل پرورش کپور ماهیان در استخرهای ذخیره آب کشاورزی - جدید و دارای گارانتی 25,000 تومان خرید اصول مدیریت صنعتی پرورش گاو شیری - جدید و دارای گارانتی 25,000 تومان خرید سی دی آموزشی پرورش گاو گوشتی - جدید و دارای گارانتی
     
     
               
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
     
آموزش کامل پرورش گاو شیری - جدید و دارای گارانتی طرح توجیهی پرورش ماهی قزل آلا - جدید و دارای گارانتی آموزش تصویری پرورش گوسفند - جدید و دارای گارانتی طرح پرورشی اردک مادر با تمام جزئیات واخذ وام بانکی - جدید و دارای گارانتی
     

کاملترین مجموعه آموزشی گاو شیری

آموزش در قالب سی دی و کتاب آموزشی

مهارتی نوین و درامد زا
مناسب برای اخذ مجوزهای لازم از مراجع و اخذ وام بانکی

با استفاده از این بسته شما دیگر نیازی به داشتن تجربه قبلی برای پرورش ندارید

مناسب برای
اخذ وام بانکی از بانک ها و موسسات مالی اعتباری

     
25,000 تومان خرید آموزش کامل پرورش گاو شیری - جدید و دارای گارانتی 25,000 تومان خرید طرح توجیهی پرورش ماهی قزل آلا - جدید و دارای گارانتی 25,000 تومان خرید آموزش تصویری پرورش گوسفند - جدید و دارای گارانتی 25,000 تومان خرید طرح پرورشی اردک مادر با تمام جزئیات واخذ وام بانکی - جدید و دارای گارانتی
     
     
               
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
     
آموزش کاشت و پرورش سیب و انار شامل 2 سی دی - جدید و کامل - اورجینال آموزش پرورش مرغ تخمگذار - جدید و دارای گارانتی آموزش تصویری پرورش قارچ - جدید و دارای گارانتی آموزش مراحل مختلف پرورش و تولید به شکلی کامل و آسان - جدید و دارای گارانتی
     

آموزش کاشت و پرورش سیب و انار

آموزش پرورش مرغ تخمگذار - به زبان فارسی

به صورت کاملا تصویری و از سطح مقدماتی تا پیشرفته

آموزش مراحل مختلف پرورش و تولید به شکلی کامل و آسان

     
25,000 تومان خرید آموزش کاشت و پرورش سیب و انار شامل 2 سی دی - جدید و کامل - اورجینال 25,000 تومان خرید آموزش پرورش مرغ تخمگذار - جدید و دارای گارانتی 25,000 تومان خرید آموزش تصویری پرورش قارچ - جدید و دارای گارانتی 20,000 تومان خرید آموزش مراحل مختلف پرورش و تولید به شکلی کامل و آسان - جدید و دارای گارانتی
     
     
               
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
     
راهنمای طرح های کشاورزی ( طرح توجیهی زراعت کوچک و طر ح خود اشتغالی پرورش قارچ ) - جدید و دارای گارانتی مجموعه طرح توجیهی پرورش ماهی قزل آلا +آموزش تصویری پرورش قزل آلا - جدید و دارای گارانتی پرورش قارچ دکمه‌ای و صدفی و کسب درآمد/ لیبل دار اصل - جدید و دارای گارانتی آموزش پرورش قارچ خوراکی به زبان فارسی - جدید و دارای گارانتی
     

به زبان فارسی

همراه با گارانتی

همراه با گارانتی

همراه با گارانتی

     
18,000 تومان خرید راهنمای طرح های کشاورزی ( طرح توجیهی زراعت کوچک و طر ح خود اشتغالی پرورش قارچ ) - جدید و دارای گارانتی 17,000 تومان خرید مجموعه طرح توجیهی پرورش ماهی قزل آلا +آموزش تصویری پرورش قزل آلا - جدید و دارای گارانتی 20,000 تومان خرید پرورش قارچ دکمه‌ای و صدفی و کسب درآمد/ لیبل دار اصل - جدید و دارای گارانتی 17,000 تومان خرید آموزش پرورش قارچ خوراکی به زبان فارسی - جدید و دارای گارانتی
     
     

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code