از کجا و چگونه زنبور داری را شروع کنیم ؟ 2(پرورش مقدماتي …

نوشته شده در موضوع دسته‌بندی نشده در 13 سپتامبر 2017

گونه های زنبورعسل
زنبور عسل هندی
کمی کوچک تر از زنبور عسل معمولی است. قد کارگر آن 13 میلیمتر می‌باشد. سلول هایی را که با موم در روی شان ها درست می‌ کند از سلول های زنبور عسل کوچک ترند و میزان تولید عسل آنها کم است. (چند شان و قابل نگهداري در كندو)
زنبور عسل درشت
در هندوستان و چین زندگی می کند. بزرگ ترین نوع زنبور عسلی است که تاکنون شناخته شده است. به حالت وحشی زندگی کرده و در زیر شاخه‌های درخت، شان خود را متصل می سازد. سالانه چند بار از نقطه‌ای به نقطه دیگر کوچ می‌کند. «تك شان» و غير اقتصادي مي باشد.

زنبور عسل کوچک
از همه زنبورها کوچک تر بوده و فقط یک شان درست می‌کند که مثل زنبورهای درشت، به زیر شاخه درخت می‌چسباند. به حالت وحشی در هندوستان و جنوب ایران یافت می‌شود. «تك شان» و غير اقتصادي است .

زنبور عسل اروپایی
همان زنبور عسلي است که  برای تولید عسل، در کندوها نگهداری می شود و داراي نژادهاي مختلفي ميباشد.

 

bb6f4  %D8%B2%D9%86%D8%A8%D9%88%D8%B1 %D8%A8%D9%87 %D9%84%DB%8C%D8%B3 از کجا و چگونه زنبور داری را شروع کنیم ؟ 2(پرورش مقدماتي ...

 

خصوصيات یک نژاد خوب
–  پر محصول و آرام باشد و نیش نزند.
– بچه دهي كم و قدرت چراي خوبي داشته باشد
– در مقابل امراض مقاوم باشد.
– مصرف عسل زمستانی اش کم است.
– رشد سالانه‌ را هر چه زودتر شروع کرده و سریع به حداکثر رشد برسد.
به عنوان مهم ترین نژادهای زنبور عسل اروپائي يا معمولي،  می‌توان از زنبور عسل ايتاليایي، کارنیکا و نژاد قفقازی، نام برد.
زنبور نژاد ایرانی بسيار ريز، پر نيش، با توليد عسل زياد و مقاوم به آفات و امراض مي باشد.

تعداد و زمان خرید كندو  برای شروع زنبورداري
کندو را باید در فاصله بین اواخر زمستان تا اوایل بهار یعنی اسفند تا فروردین خریداری کرد. چون در این زمان، کندو زمستان را پشت سر گذاشته و جمعیت موجود، جمعیت اصلی به حساب می آید.
افراد مبتدی باید توجه داشتند که نباید هیچ گاه کندو را در پاییز خریداری کنند، چون در این هنگام جمعیت آن، یک جمعیت کاذب بوده و در زمستان تعدادی از آنها تلف می شوند. برای شروع، 3الی6 کندو مناسب است.

نكات ضروري در هنگام خريد كندو
1-  ملكه، جوان و داراي تخم ريزي زياد بوده و فعالیت آن هم در حد مطلوب باشد. به طرز راه رفتن ملکه باید توجه شود، چون در صورتی که ملکه نتواند به خوبی راه برود، قادر نخواهد بود به طور کامل روی کادر حرکت نموده و تخم ریزی کند.
2- باید تخم ریزی ملکه مرتب باشد، چون تخم ریزی نا مرتب، نشانه پیری یا بیماری ملکه است.
3-  يك جمعیت خوب و قوي برای خريد در اول فصل، باید در حد هفت يا هشت کادر جمعیت باشد. یعنی زنبورها پشت و روی هفت يا هشت کادر را پوشانیده باشند.
4- دقت شود «کندو» بیماری ها و آفات، به ویژه بیماری هایی چون گندیدگی نوزادان (لوک آمریکایی) و آفت کنه واروا نداشته باشد.

كندوي سالم
•    کندويي است که در آن هيچ گونه سوراخ يا درزي وجود نداشته باشد،
•    تخته کف و درب اصلي کندو يک تکه بوده،
•    ضخامت چوب به کار برده شده در ساختمان اصلي کندو کمتر از 2 سانتي متر نباشد،
•    رنگ شده و شماره گذاري شود، تا بتوان براي آنها شناسنامه تهيه کرد.

 

5bded  1 از کجا و چگونه زنبور داری را شروع کنیم ؟ 2(پرورش مقدماتي ...

 

فصل پرورش زنبورها
فصل پرورش نوزادان (در شرایط آب و هوایی معتدل) به مقدار کم، از اواسط دی ماه شروع شده، مرتب توسعه می‌یابد و در اردیبهشت وخرداد به حداکثر خود می‌رسد. در صورتی که شرایط اجازه دهد، فعالیت تولید مثل آنها،

به همین وضع، تا اواخرخرداد ماه ادامه پیدا می‌کند و در ماه های آبان و آذر فعالیت زاد و ولد به کلی متوقف

می شود.نژادهای مختلف زنبورعسل، از این لحاظ دارای خصوصیات متفاوت هستند. هنگامی که تولید مثل کلنی

در حداکثر توسعه خود باشد، یک ملکه ممکن است 1500 تا 2000 تخم در روز بگذارد.
زنبورهای یک کندو شامل؛ یک ملکه، چندصد زنبور نر و چند هزار زنبور کارگر است. در تابستان و بهار که زنبورها فعالیت زیادی برای جمع آوری شهد دارند، کندو دارای بیشترین جمعیت می شود. تعداد زنبورهای نر در این موقع، زیادتر از هر موقع دیگر است.
هر یک از این دو نوع زنبور (زنبور نر و کارگر)، وظیفه خاصی دارند. هدفی که یک کندو تعقیب می کند، بقای نسل و یا دفاع از کندو و نگهداری آن است. به دلیل اجتماعی بودن زندگی زنبورهای عسل، هیچ کدام از آن ها اهداف انفرادی را دنبال نمی کنند. آنها می دانند که در نتیجه سعی انفرادی، قادر نیستند برای مدت طولانی زنده بمانند. بنابراین اهدافشان را به صورت دسته جمعی دنبال می کنند.
به دلیل ویژگی «اجتماعی بودن» زنبور، ملکه هر کلنی به وسیله ترشح مواد معطری، باعث نظم و انجام وظیفه هر دسته از زنبورها و کلنی می شود.

وسایل کار زنبورداری معمولي
– کلاه توری
– دستکش(چرمی ،کتانی و …)
– دودی
– چنگال پولک برداری
– دستگاه اکستراکتور (برای جدا کردن یا استخراج عسل از داخل شان ها، بدون آسیب رسیدن به شان)
– اهرم (برای جا به جا کردن قاب ها در کندو)
– کاردک
– قفسه ملکه
– برس نرم (برای جدا کردن زنبور ها از روی قاب)
– ظرف غذا خوری
– تخته موم دوز (تکیه گاهی برای موم به هنگام موم دوزی)
– کندوی خالی
–  موم دوز
– موم بر
– لباس كار مناسب (با رنگ سفيد) بهتر است كه سر آستين ها و دم پاي آن، كشي باشد.
همان طور که گفته شد، وسایل مذکور برای یک زنبورستان معمولی می باشد. بدیهی است که هر چه ابزار و امکانات بیشتری در دسترس یک زنبور دار باشد، در کارش موفق تر خواهد بود.

آفات و بیماری های زنبور عسل
وجود شرایط مساعد از قبیل:
* فراوانی مواد غذایی(قندی و پروتئینی)،
* درجه حرارت مناسب و رطوبت کافی،
* و همچنین مقدار زیادی زنبور در فضای کم و بیش تاریک و کم نور داخل کندو،
اغلب سبب می شود که زنبور عسل و یا فرآورده های آن، مورد حمله انواع عوامل بیماری زا، انگل ها و شکارچیانی که در زیر نام برده می شوند، قرار گیرد:
1 – شکارچیان زنبور عسل شامل: پرندگان زنبورخوار، موش، خرس و جوجه تیغی وزنبورهای دیگر.
2 – آفات زنبور عسل شامل: كنه واروا، كنه دروني، كرم موم خوار و شپشك.
3 – بیماری های زنبور عسل شامل:  بیماری های قارچی، بیماری های تک یاخته ای، بیماری های ویروسی و بیماری های باکتریائی.
از مهم ترین بیماری ها می‌توان به لوک آمریکایی، لوک اروپایی، نوزما و یبوست ، اشاره کرد.

برداشت عسل
يكي از اساسي ترين اهداف بشر از پرورش زنبور عسل، گرده افشاني گياهان است. يك كندو، دارای محصولات مختلفي از قبيل عسل، ژل رويال، گرده، بره موم، ‌زهر و موم مي باشد . موقع برداشت عسل از كندو، زماني است كه هر كندو (بسته به تعداد طبق و کادری كه دارد) حداقل يك قاب عسل داشته باشد.

شرايط يك قاب عسل براي برداشت:
1 – داخل قاب، سلول هاي عسل سر بسته وجود داشته باشد. بايد «دو سوم»  شان شامل سلول هاي سر بسته باشد. عسل سلول هايي سر باز، ممکن است نارس باشند.
2 – قاب حاوي نوزاد نباشد، ‌زيرا در هنگام اکستراكتور كردن، با عسل مخلوط شده و از اکستراكتور خارج مي شوند.

نحوه برداشت قاب عسل از كندو به اين شكل است كه؛
قاب را در روي كندو تكان مي دهيم تا زنبور هاي آن به داخل كندو بريزد.
با استفاده از يك برس و يا مقداري علف، زنبور هايي كه در روي قاب باقي مانده اند را، به روي كندو جارو مي كنيم. (به خاطر داشته باشیم که حتي يك زنبور نبايد بر روي  قاب باقي بماند)
سپس قاب را  داخل كندوي خالي ديگری كه مخصوص حمل قاب هاي عسل است، می گذاریم.
بلافاصله باید درب كندو را ببندیم تا زنبور ها اجازه نشستن بر روي قاب را پيدا نكنند.
دقت کنیم که دريچه پرواز كندو هم، بسته باشد.
بعد از بررسي تمامی قاب هاي كندوهاي زنبورستان، كندو هايي كه از قاب عسل پر شده اند را به محلي دورتر از زنبورستان می بریم. این محل می تواند اتاقي باشد كه در زمان برداشت عسل،  زنبور ها نتوانند به داخل آن بيايند.

لوازم مورد نیاز برای برداشت عسل
1 –  يك سيني بزرگ، برای آن كه وقتي سرِ خانه هاي بسته شده را باز مي كنيم (پولک برداری سلول ها)، عسل بر روي سيني بريزد.
2 – چنگال پولك تراش، برای باز كردن سر سلول ها.
3 – اکستراكتور، برای خارج كردن عسل از داخل سلول ها.
4 – توري، براي صاف کردن عسل از ذرات ريز موم و مواد ديگري كه در آن مخلوط مي باشد.
5 – ظرف عسل:‌ که براي ذخيره و حمل عسل استفاده مي شود. این ظرف نبايد از جنس مس، آهن و روي باشد، زیرا عسل خاصيت خورندگي دارد. بهتر است ظروف استيل و پلاستيك (مواد نو) مورد استفاده قرار گیرد.

زمستان گذراني زنبورهای عسل
در فصول سرد، با مصرف عسل، انرژي مصرفي باعث ایجاد گرما در فضاي اطراف بدن می شود. پس به زنده ماندن زنبورهای عسل در زمستان، کمک می کند. قدرت زمستان گذراني خوب، جزو صفاتي مي باشد که به طور مستقيم با عملکرد کلني در ارتباط است.
زمستان گذراني خوب، با صفات ديگري پیوستگی دارد. مانند؛ زنده ماني کلني براي مدت طولاني با ذخاير کم، مصرف کم ذخاير، عدم واکنش به تغييرات ناگهاني درجه حرارت، عدم تحرک زياد و …
در طي زمستان گذراني، هر قدر هم که دماي خارج از کندو سرد باشد، اما با اعمال مديريت صحيح به روش ذيل، مي توان (به کمک زنبورها) بر سرماي سخت چيره شد:
1- تلاش کنیم براي زمستان گذراني زنبورهای عسل، منطقه اي معتدل و نه چندان سرد انتخاب شود.
2-  نه تنها براي زمستان گذراني در مناطق سرد، حتي در فصول کاري در مناطق گرم، سالم بودن کندو و رعايت اصول فني و استاندارد در ساخت کندو، در کاهش مصرف انرژي (عسل) بسيار مؤثر خواهد بود. پس بهتر است از کندو هاي سالم استفاده کنیم.
3-  سعي کنیم کندوها در مناطق سرد، در مکاني مستقر شود که سرپناه داشته باشد(مثل انبار) و در مسير وزش باد قرار نگيرد.
4- چنانچه کندوي ما درب فرعي ندارد، حتماً از پارچه اي ضخيم يا برزنت استفاده کنیم. در فرعی تخته اي نازک است که زير درب اصلي، روي قاب ها قرار مي گيرد.
5- پوشش درب ورودی زنبورها به کندو را تا حدي که يک زنبور بتواند از آن عبور کند، بسته و ساير درزهاي کندو را با بتونه يا گل بپوشانیم.
6-  کندو را در محلي که احتمال دارد محل عبور سيلاب باشد، قرار ندهيم. همچنين از قرار دادن کندوها در محل هاي پَست يا جايي که آب جمع مي شود و احتمال يخ زدن وجود دارد، پرهیز کنیم.
7- از اسکان کندو در محل هاي پر رفت و آمد و پر سر و صدا خودداری کنیم.
8- از ورود رطوبت بيش از اندازه به کلني ، در تابستان و مخصوصاً در زمستان، ممانعت کنیم، زیرا موجب شيوع انواع بيماري ها مي شود.
9-  در مناطقي که سرماي آزار دهنده اي دارد، پوشانيدن کل کندو (به غير از درب ورودي و دريچه هاي تهويه) مي تواند راه حلي مؤثر در مهار سرما باشد.
10 – به منظور آماده سازي كلني براي زمستان گذراني، لازم است پوكه ها و برگه هاي اضافي را برداریم تا زنبورها بر روي چند قابِ مملو از عسل جمع شوند.
11-  خوب است تمام قاب ها را در يک سمت کندو فشرده کرده و کنار قاب آخري تخته اي سه لايه به صورت عمودي قرار دهيم. سپس پارچه اي ضخيم (مثل پارچه برزنت) روي قاب ها و تخته سه لايه بکشیم. فضاي باقي مانده، می تواند با کاغذ مچاله شده، روزنامه، گوني و امثال اینها، پر شود.

تأمين غذا
كلني هاي زنبور عسل، برای زمستان گذراني احتياج به چند كيلوگرم عسل دارند. بهترين و مفيد ترين غذاي زمستانه براي كندوها، همان عسل جمع آوري شده توسط خودشان مي باشد، كه قسمت اعظم نياز را برآورده مي کند.
در سال هاي خشك و يا زماني كه تمامي عسل برداشت مي شود زنبوردار با كمبود عسل روبرو می شود. پس برای تأمين ذخيره غذاي زمستانه، بايد كندوها با محلول آب شكر تغذيه شوند. به این منظور، بايد از «محلول 3 به 5» و يا از «محلول 1 به 2» (آب و شكر) استفاده کرد. به این صورت كه بايد تا چندين شان، مملو از شهد شده و سر آنها با موم بسته شود. حداقل 3 یا 4 شان عسل، برای تأمين يك كلني قوي مورد نیاز است.

«شرکت یگانه زاگرس تولیدوعرضه کننده انواع عسل طبیعی،ژله رویال،انواع کندو،طبق،قاب

وفروش کلنی های سالم وقوی ونیزتهیه لوازم زنبورداری»

                                                                                                                « درپناه خدا»

Article source: http://asalgolbarg.ir/311/%D8%A7%D8%B2-%DA%A9%D8%AC%D8%A7-%D9%88-%DA%86%DA%AF%D9%88%D9%86%D9%87-%D8%B2%D9%86%D8%A8%D9%88%D8%B1-%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%B1%D8%A7-%D8%B4%D8%B1%D9%88%D8%B9-%DA%A9%D9%86%DB%8C%D9%85-2

               
N1484419161 از کجا و چگونه زنبور داری را شروع کنیم ؟ 2(پرورش مقدماتي ... N1428148789 از کجا و چگونه زنبور داری را شروع کنیم ؟ 2(پرورش مقدماتي ... N1428148537 از کجا و چگونه زنبور داری را شروع کنیم ؟ 2(پرورش مقدماتي ... N1428145046 از کجا و چگونه زنبور داری را شروع کنیم ؟ 2(پرورش مقدماتي ...
     
آموزش پرورش قارچ صدفی و دکمه ای /اورجینال بسته جامع پرورش زنبورعسل، گوسفند و شترمرغ{جدیدترین ورژن} /اورجینال بسته جامع پرورش زنبورعسل، گوسفند و شترمرغ /اورجینال کامل ترین آموزش پرورش زنبور عسل /اورجینال
     

بهترین و جدید ترین مجموعه پرورش قارچ

صفر تا صد پرورش زنبورعسل، گوسفند و شترمرغ

صفر تا صد پرورش زنبورعسل، گوسفند و شترمرغ

جامع ترین و کامل ترین برنامه های آموزشی در زمینه پرورش زنبور عسل

     
15,600 تومان buy از کجا و چگونه زنبور داری را شروع کنیم ؟ 2(پرورش مقدماتي ... 19,900 تومان buy از کجا و چگونه زنبور داری را شروع کنیم ؟ 2(پرورش مقدماتي ... 14,900 تومان buy از کجا و چگونه زنبور داری را شروع کنیم ؟ 2(پرورش مقدماتي ... 14,900 تومان buy از کجا و چگونه زنبور داری را شروع کنیم ؟ 2(پرورش مقدماتي ...
     
     
               
N1428144922 از کجا و چگونه زنبور داری را شروع کنیم ؟ 2(پرورش مقدماتي ... N1404278545 از کجا و چگونه زنبور داری را شروع کنیم ؟ 2(پرورش مقدماتي ... N1400266290 از کجا و چگونه زنبور داری را شروع کنیم ؟ 2(پرورش مقدماتي ... N1400263102 از کجا و چگونه زنبور داری را شروع کنیم ؟ 2(پرورش مقدماتي ...
     
آموزش جامع پرورش زنبور عسل /اورجینال کاملترین مجموعه آموزشی پرورش قارچ خوراکی در ایران /اورجینال خرید مجموعه طرح توجیهی پرورش ماهی قزل آلا +آموزش تصویری پرورش قزل آلا آموزش پرورش کبک /اورجینال
     

جامع ترین و کامل ترین برنامه های آموزشی در زمینه پرورش زنبور عسل

بهترین و جدید ترین مجموعه پرورش قارچ

خرید مجموعه طرح توجیهی پرورش ماهی قزل آلا +آموزش تصویری پرورش قزل آلا

آموزش پرورش کبک /اورجینال

     
13,900 تومان buy از کجا و چگونه زنبور داری را شروع کنیم ؟ 2(پرورش مقدماتي ... 16,000 تومان buy از کجا و چگونه زنبور داری را شروع کنیم ؟ 2(پرورش مقدماتي ... 10,000 تومان buy از کجا و چگونه زنبور داری را شروع کنیم ؟ 2(پرورش مقدماتي ... 13,000 تومان buy از کجا و چگونه زنبور داری را شروع کنیم ؟ 2(پرورش مقدماتي ...
     
     
               
N1416233907 از کجا و چگونه زنبور داری را شروع کنیم ؟ 2(پرورش مقدماتي ... N1416230624 از کجا و چگونه زنبور داری را شروع کنیم ؟ 2(پرورش مقدماتي ... N1416231699 از کجا و چگونه زنبور داری را شروع کنیم ؟ 2(پرورش مقدماتي ... N1416236278 از کجا و چگونه زنبور داری را شروع کنیم ؟ 2(پرورش مقدماتي ...
     
آموزش احداث گلخانه و پرورش خیار اورجینال مجموعه کامل آموزش پرورش شترمرغ +( طرح توجیهی اقتصادی جهت اخذ وام) / اورجینال پرورش زنبورعسل و مسائل مهم زنبورداری (تصویری) / اورجینال اصول نگهداری و پرورش و پروار گوسفند / اورجینال
     

آموزش تکنیک ها و روش های برتر

با هر شرایط مالی و سنی بخصوص جوانان!

جامع ترین و کامل ترین برنامه های آموزشی در زمینه پرورش زنبور عسل می باشند

همراه با مبانی طراحی ساختمان و تاسیسات

     
16,000 تومان buy از کجا و چگونه زنبور داری را شروع کنیم ؟ 2(پرورش مقدماتي ... 16,000 تومان buy از کجا و چگونه زنبور داری را شروع کنیم ؟ 2(پرورش مقدماتي ... 16,000 تومان buy از کجا و چگونه زنبور داری را شروع کنیم ؟ 2(پرورش مقدماتي ... 12,800 تومان buy از کجا و چگونه زنبور داری را شروع کنیم ؟ 2(پرورش مقدماتي ...
     
     
               
N1416230046 از کجا و چگونه زنبور داری را شروع کنیم ؟ 2(پرورش مقدماتي ... N1416229358 از کجا و چگونه زنبور داری را شروع کنیم ؟ 2(پرورش مقدماتي ... N1425214806 از کجا و چگونه زنبور داری را شروع کنیم ؟ 2(پرورش مقدماتي ... N1390550378 از کجا و چگونه زنبور داری را شروع کنیم ؟ 2(پرورش مقدماتي ...
     
مجموعه فیلم آموزشی پرورش بوقلمون به صورت اورجینال بسته آموزشی ( راهنمای پرورش اسب ) صورت تصویری + طرح توجیهی / اورجینال آموزش بدنسازی بوکس+ پرورش اندام به صورت تصویری اورجینال آموزش کلی و اجمالی تولید وپرورش شتر مرغ
     

پرورش بوقلمون یک شغل پرسود همراه با تسهیلات بانکی عالی

با این مجموعه تمام مطالب مربوط به پرورش اسب را یاد بگیرید .

بهترین نوع آموزش از مبتدی تا حرفه ای

آموزش کلی و اجمالی تولید وپرورش شتر مرغ

     
16,000 تومان buy از کجا و چگونه زنبور داری را شروع کنیم ؟ 2(پرورش مقدماتي ... 9,800 تومان buy از کجا و چگونه زنبور داری را شروع کنیم ؟ 2(پرورش مقدماتي ... 12,800 تومان buy از کجا و چگونه زنبور داری را شروع کنیم ؟ 2(پرورش مقدماتي ... 17,000 تومان buy از کجا و چگونه زنبور داری را شروع کنیم ؟ 2(پرورش مقدماتي ...
     
     
               
N1417765965 از کجا و چگونه زنبور داری را شروع کنیم ؟ 2(پرورش مقدماتي ... N1484591354 از کجا و چگونه زنبور داری را شروع کنیم ؟ 2(پرورش مقدماتي ... N1373087908 از کجا و چگونه زنبور داری را شروع کنیم ؟ 2(پرورش مقدماتي ... N1373421234 از کجا و چگونه زنبور داری را شروع کنیم ؟ 2(پرورش مقدماتي ...
     
آموزش قدم به قدم تمرینات پرورش اندام و بدنسازی/اورجینال آموزش پرورش شترمرغ{جدیدترین}/اورجینال آموزش پرورش،صید و تکثیر میگو /اورجینال بسته جامع پرورش گوسفند/اورجینال
     

آموزش قدم به قدم تمرینات پرورش اندام و بدنسازی/اورجینال

به کمک این مجموعه با سرمایه اندک به سوددهی باورنکردنی برسید...

آموزش کامل پرورش،صید و تکثیر میگو به زبان فارسی

بسته کامل.استفاده آسان.پاسخ تمامی سوالات ممکن.کاربردی.راهنمای مفید برای پرورش

     
9,000 تومان buy از کجا و چگونه زنبور داری را شروع کنیم ؟ 2(پرورش مقدماتي ... 15,600 تومان buy از کجا و چگونه زنبور داری را شروع کنیم ؟ 2(پرورش مقدماتي ... 8,900 تومان buy از کجا و چگونه زنبور داری را شروع کنیم ؟ 2(پرورش مقدماتي ... 12,000 تومان buy از کجا و چگونه زنبور داری را شروع کنیم ؟ 2(پرورش مقدماتي ...
     
     
               
N1487246534 از کجا و چگونه زنبور داری را شروع کنیم ؟ 2(پرورش مقدماتي ... N1430485541 از کجا و چگونه زنبور داری را شروع کنیم ؟ 2(پرورش مقدماتي ... N1430485632 از کجا و چگونه زنبور داری را شروع کنیم ؟ 2(پرورش مقدماتي ... N1452699265 از کجا و چگونه زنبور داری را شروع کنیم ؟ 2(پرورش مقدماتي ...
     
آموزش کامل تمرینات پرورش اندام و بدنسازی/اورجینال آموزش پرورش قارچ+هدیه /اورجینال آموزش پرورش قارچ+هدیه /اورجینال آموزش پرورش ماهی قزل آلا اورجینال-616
     

آموزش پرورش اندام و بدنسازی کلیه حرکات و تمرین ها

آموزش قدم به قدم مراحل پرورش قارچ+آموزش پرورش توت فرنگی درون منزل

آموزش قدم به قدم مراحل پرورش قارچ+آموزش پرورش توت فرنگی درون منزل

قزل آلای رنگین کمان جهت ماهیدار کردن آبهای داخلی

     
12,000 تومان buy از کجا و چگونه زنبور داری را شروع کنیم ؟ 2(پرورش مقدماتي ... 14,900 تومان buy از کجا و چگونه زنبور داری را شروع کنیم ؟ 2(پرورش مقدماتي ... 14,900 تومان buy از کجا و چگونه زنبور داری را شروع کنیم ؟ 2(پرورش مقدماتي ... 12,500 تومان buy از کجا و چگونه زنبور داری را شروع کنیم ؟ 2(پرورش مقدماتي ...
     
     
               
N1416922344 از کجا و چگونه زنبور داری را شروع کنیم ؟ 2(پرورش مقدماتي ...  از کجا و چگونه زنبور داری را شروع کنیم ؟ 2(پرورش مقدماتي ... N1398081913 از کجا و چگونه زنبور داری را شروع کنیم ؟ 2(پرورش مقدماتي ... N1349078009 از کجا و چگونه زنبور داری را شروع کنیم ؟ 2(پرورش مقدماتي ...
     
مجموعه فیلم آموزشی پرورش و کاشت زعفران / اورجینال راهنمای کاربردی پرورش طیور:مرغ،بوقلمون،کبک و شترمرغ آموزش پرورش ماهی های آکواریومی – اورجینال آموزش پرورش شترمرغ/اورجینال
     

مجموعه کامل نکات پرورشی و مدیریتی کشت زعفران برداشت ، بسته بندی و ...

راهنمای کاربردی پرورش طیور:مرغ،بوقلمون،کبک و شترمرغ

دی وی دی آموزش پرورش ماهی های آکواریومی

به کمک این مجموعه با سرمایه اندک به سوددهی باورنکردنی برسید...

     
14,800 تومان buy از کجا و چگونه زنبور داری را شروع کنیم ؟ 2(پرورش مقدماتي ... 10,000 تومان buy از کجا و چگونه زنبور داری را شروع کنیم ؟ 2(پرورش مقدماتي ... 12,500 تومان buy از کجا و چگونه زنبور داری را شروع کنیم ؟ 2(پرورش مقدماتي ... 12,900 تومان buy از کجا و چگونه زنبور داری را شروع کنیم ؟ 2(پرورش مقدماتي ...
     
     
               
N1431025469 از کجا و چگونه زنبور داری را شروع کنیم ؟ 2(پرورش مقدماتي ... N1431024356 از کجا و چگونه زنبور داری را شروع کنیم ؟ 2(پرورش مقدماتي ... N1349166938 از کجا و چگونه زنبور داری را شروع کنیم ؟ 2(پرورش مقدماتي ... N1486832380 از کجا و چگونه زنبور داری را شروع کنیم ؟ 2(پرورش مقدماتي ...
     
پرورش شترمرغ-زنبور عسل و گوسفند اورجینال -420 پرورش قارچ صدفی ودکمه ای /اورجینال-236 خوداشتغالی ازطریق پرورش قارچ صدفی ودکمه ای /اورجینال پرورش ماهی قزل آلا-616
     

جدید ترین و به روز ترین مطالب کاربردی پروش شتر مرغ-گوسفند و زنبور عسل

پکیج کامل آموزش پرورش قارچ های دکمه ای و صدفی

بهترین و جدید ترین مجموعه پرورش قارچ
 

ش.م:1471/23

     
10,000 تومان buy از کجا و چگونه زنبور داری را شروع کنیم ؟ 2(پرورش مقدماتي ... 15,500 تومان buy از کجا و چگونه زنبور داری را شروع کنیم ؟ 2(پرورش مقدماتي ... 12,900 تومان buy از کجا و چگونه زنبور داری را شروع کنیم ؟ 2(پرورش مقدماتي ... 10,000 تومان buy از کجا و چگونه زنبور داری را شروع کنیم ؟ 2(پرورش مقدماتي ...
     
     
               
N1424545692 از کجا و چگونه زنبور داری را شروع کنیم ؟ 2(پرورش مقدماتي ... N1372681204 از کجا و چگونه زنبور داری را شروع کنیم ؟ 2(پرورش مقدماتي ... N1491422247 از کجا و چگونه زنبور داری را شروع کنیم ؟ 2(پرورش مقدماتي ... N1491417119 از کجا و چگونه زنبور داری را شروع کنیم ؟ 2(پرورش مقدماتي ...
     
آموزش پرورش قارچ / اورجینال آموزش پرورش قارچ آموزش پرورش ماهی قزل آلا-ارجینال-6 آموزش پرورش بوقلمون - اورجینال-241
     

آموزش تولید قارچ های خوراکی (دکمه ای و صدفی و شی تاکه)
ش م : ۱۱-۳۴۵۷۶۲۳

آموزش تولید قارچ های خوراکی اورجینال
شماره مجوز: 188/46991

کیفیت عالی

کیفیت عالی

     
10,000 تومان buy از کجا و چگونه زنبور داری را شروع کنیم ؟ 2(پرورش مقدماتي ... 8,500 تومان buy از کجا و چگونه زنبور داری را شروع کنیم ؟ 2(پرورش مقدماتي ... 14,500 تومان buy از کجا و چگونه زنبور داری را شروع کنیم ؟ 2(پرورش مقدماتي ... 15,000 تومان buy از کجا و چگونه زنبور داری را شروع کنیم ؟ 2(پرورش مقدماتي ...
     
     
               
N1344068094 از کجا و چگونه زنبور داری را شروع کنیم ؟ 2(پرورش مقدماتي ... N1486389411 از کجا و چگونه زنبور داری را شروع کنیم ؟ 2(پرورش مقدماتي ... N1485585677 از کجا و چگونه زنبور داری را شروع کنیم ؟ 2(پرورش مقدماتي ... N1450527050 از کجا و چگونه زنبور داری را شروع کنیم ؟ 2(پرورش مقدماتي ...
     
آموزش علم بدنسازی و پرورش اندام آموزش علم بدنسازی و پرورش اندام-اورجینال آموزش پرورش قارچ خوراکی-اورجینال آموزش تصویری پرورش قارچ - کارفرمای شغل خود باشید-اورجینال
     

آموزش جامع و علمی بدنسازی و پرورش اندام توسط استاد محمد صادق خراسانی2DVDاورجینال

قابلیت اجرا بر روی انواع کامپیوتر (ویندوز) و DVD پلیرهای خانگی

این مجموعه آموزشی طی یک دوره آموزشی 4ساعته شما را با مراحل قارچ آشنا میکند.

چرا قارچ؟ 
کشت قارچ دکمه ای
آشنایی با قارچ های خوراکی

     
20,000 تومان buy از کجا و چگونه زنبور داری را شروع کنیم ؟ 2(پرورش مقدماتي ... 2,290 تومان buy از کجا و چگونه زنبور داری را شروع کنیم ؟ 2(پرورش مقدماتي ... 17,700 تومان buy از کجا و چگونه زنبور داری را شروع کنیم ؟ 2(پرورش مقدماتي ... 18,000 تومان buy از کجا و چگونه زنبور داری را شروع کنیم ؟ 2(پرورش مقدماتي ...
     
     

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code