پرورش کبک | پرورش بلدرچين,تخم بلدرچين | PaperPdf.ir

نوشته شده در موضوع دسته‌بندی نشده در 11 فوریه 2018
پرورش کبک | پرورش بلدرچين,تخم بلدرچين | PaperPdf.ir

32b64 10011596 پرورش کبک | پرورش بلدرچين,تخم بلدرچين | PaperPdf.ir

اصول پرورش جوجه کبک(بخش 1)

راهکارهايي ساده براي کاهش تلفات و افزايش بازدهي
نويسنده: سبحان قاسميان
پرورش جوجه کبک يکي از مهمترين بخشهاي توليدي يک واحد پرورش کبک است. به دليل اينکه بخش عمده محصولات توليدي حاصل بخش پرورش جوجه است. از طرفي به دليل حساسيت نسبتاً بالاي جوجه نسبت به شرايط محيطي در روزهاي اول زندگي، رعايت نکردن اصول مديريتي پرورش مي تواند خسارت زيادي را به مجموعه وارد کند و سبب تلافت سنگين در گله شود.
در هر مترمربع سالن در روزهاي اول مي‌توان حدود 30 قطعه جوجه کبک در سن 5 3 ماهگي نگهداري کرد که در روزهاي اول پرورش به فضاي بسيار محدودتري براي پرورش نياز است. همزمان با رشد پرنده بايستي فضاي پرورش را گسترش و در نهايت جوجه‌ها در کل سالن رها شوند.
اصولي‌ترين راه براي تفکيک بخش‌هاي مختلف پرورش، داشتن سالن جداگانه و مستقل براي نگهداري هر سن پرنده است. در اين شرايط مديريت هر بخش بسيار ساده بوده و مي‌توان بيش‌ترين بازدهي را انتظار داشت. اما با توجه به اينکه در بسياري از کارخانه‌هاي پرورش کبک چنين امکاني نيست و معمولاً بخش پرورش داراي يک يا دو سالن است بنابراين متناسب با تعداد جوجه توليدي در هر هفته بايد قسمت‌هاي مختلف پرورش در هر سالن ايجاد نمود.
گروه‌هاي مختلف پرورشي شرايط محيطي از جمله دما و تهويه متفاوتي نياز دارند. بنابراين در صورتي که بتوان هر بخش پرورش را با مواد عايق مناسب تفکيک کرد بازدهي به شدت افزايش مي‌يابد. ديوارهاي عايق مي‌تواند ديوارهاي آجري، بتني، تيغه گچي، يونوليت، ايرانيت، نايلون و… باشد. در انتخاب تيغه‌ها علاوه بر قيمت به عايق بودن و قابليت شستشوي آن‌ها بايد توجه کرد. هر چند هزينه اوليه ديوارهاي عايق ممکن است زياد باشد اما با توجه به تأثير زيادي که در کاهش تلفات و سرعت رشد پرنده دارد بسيار به صرفه است.
از مصالح ساده‌تر هم مي‌توان براي جداسازي بخش‌هاي مختلف پرورش استفاده نمود. ولي هزينه اتلاف انرژي و تلفات جوجه بسيار زياد خواهد بود. مهم‌ترين مشکلي که ايجاد مي‌شود کنترل دما بسيار دشوار مي‌شود. در قسمت‌هايي که گرماي بيشتري لازم است اتلاف زياد بوده و به ساير بخش‌ها وارد مي‌شود و اين گرماي زياد در بخش‌هايي که دماي کمتري لازم دارند سبب گرم شدن بيش از اندازه سالن مي‌شود.
در تفکيک بخش‌ها علاوه بر گرمايش جداگانه به تهويه جداگانه نيز براي هر بخش نياز داريم. چون براي هر سن پرنده تهويه متفاوتي نياز است. بنابراين هر بخش بايستي ورودي هوا و فن‌هاي جداگانه داشته باشد. با توجه به اينکه در فصول مختلف و بر اساس سن پرنده تهويه بايد کنترل شود بنابراين استفاده از چند فن بجاي يک فن بزرگ بسيار مناسب تر است. چون به راحتي مي‌توان مقدار گردش هوا را کنترل نمود.
به هر بخش سالن پرورش جوجه بايد به ديد يک سالن جداگانه نگاه کرد و بنابراين کنترل آب و برق به صورت جداگانه براي هر بخش، مديريت سالن را بسيار ساده و پربازده خواهد کرد.
دما، رطوبت، نور و تهويه‌اي براي هر سن
کبک نيز همانند ساير پرندگان به صورت فصلي در شرايط طبيعت قادر به بقاء و توليدمثل است. ما با فراهم کردن همان شرايط طبيعت در همه فصول و در مقياس زياد بهره‌برداري اقتصادي از اين پرنده داريم. همان طور که اشاره شد فراهم کردن شرايط محيطي براي رشد جوجه کبک يکي از هنرهاي پرورش‌دهندگان است.
در پرورش جوجه‌هاي کبک براي داشتن حداکثر رشد و بازدهي اقتصادي تقريباً شرايطي که در دستگاه جوجه‌کشي وجود دارد نيز در بخش پرورش لازم است. چهار عامل محيطي بسيار تأثيرگذار در سنين مختلف بخش پرورش بايد مورد توجه قرار گيرند. البته بجاي عمليات چرخش تخم در دستگاه در بخش پرورش نياز به نور است. اين چهار عامل‌ عبارت‌اند از:
1-دما
2-رطوبت
3-تهويه
4-نور
1-دماي مناسب براي پرورش جوجه کبک:
جوجه کبک تازه متولدشده وزني در حدود 18 گرم دارد. به دليل تکميل نشدن سيستم تنظيم‌کننده دماي بدن، جوجه کبک به تغييرات دمايي بسيار حساس است. جوجه کبک در روزهاي اول پرورش در دماي حتي 25 درجه نيز تا چند ساعت زنده مي‌ماند ولي در اين دماي پايين به شدت آسيب مي‌بيند و جوجه‌هاي سبک‌تر و حساس‌تر معمولاً در اين شرايط تلف مي‌شوند.
دماي مناسب روز اول پرورش جوجه کبک حدود35 درجه سانتي‌گراد است. منظور از دماي مناسب، دمايي است که در محل قرار گرفتن جوجه در سالن وجود دارد. خيلي از پرورش‌دهندگان زماني که در سالن ايستاده‌اند دماي سالن را بررسي مي‌کنند. با توجه به اختلاف دمايي که در ارتفاع‌هاي مختلف از کف سالن وجود دارد در يک ارتفاع مثلاً 170 سانتيمتري اگر دما 37 باشد دماي کف ممکن است34 درجه سانتي‌گراد باشد. بنابراين بايد دماسنج و ترموستات‌ها دقيقاً به اندازه قد جوجه(حدود 5-4 سانتيمتري کف سالن) قرار گيرند.
يکي از رفتارهاي غريزي جوجه کبک در زمان کاهش دما جمع شدن روي هم است. جوجه با اين رفتار سعي مي‌کند از اتلاف گرماي بدن جلوگيري کند و با تجمع در کنار هم به گرم شدن يکديگر کمک مي‌کنند. اگر اين کاهش دما زيادتر شود و تعداد جوجه‌ها نيز زياد باشد توده جوجه بزرگ‌تر شده و همه جوجه‌ها تلاش مي‌کنند که به عمق توده نفوذ کنند تا گرم تر شوند و در اثر اين رفتار جوجه‌هايي که در عمق قرار مي‌گيرند بعد از دقايقي با کمبود اکسيژن مواجه شده و در اثر فشار تلف مي‌شوند.
تنظيم دما در روزهاي اول پرورش بسيار حياتي است. نوسانات دما حتي در حد يک درجه نيز سبب تلفات سنگين مي‌شود. با کاهش دما حتي اگر جوجه تلف نشود از لحاظ فيزيولوژيکي به شدت آسيب مي‌بيند که در نهايت سبب کاهش بازدهي در طول پرورش مي‌شود.
تنظيم دما در هفته اول بسيار مهم است و بايد از وسايل گرمايشي مطمئن و با بازدهي مناسب استفاده نمود. توصيه مي‌شود براي روزهاي اول پرورش جوجه، حداقل از دو گرما ساز استفاده نماييد تا در صورتي که مشکلي براي يکي از گرما سازها پيش آمد فرصت سرويس گرما ساز وجود داشته باشد. کاهش دما حتي براي چند دقيقه خسارت زيادي وارد مي‌کند.
گردش هوا در سالن طوري بايد باشد که دماي يکنواخت در کل سالن وجود داشته باشد. يکي از معايب نگهداري جوجه يک‌روزه در طبقات عدم امکان تنظيم دماي يکسان در طبقات مختلف است. مگر اينکه بتوان با تجهيزات گرمايشي مناسب دماي ايده آل را در هر طبقه ايجاد نمود.
يکي از معيارهاي خيلي مهم در تنظيم دماي سالن راحتي جوجه است. منظور از راحتي جوجه وضعيتي است که در آن جوجه، سرحال و پر تحرک در حال مصرف آب و دان و گردش در سالن باشد. اگر جوجه از منبع حرارتي فاصله گرفته و حتي خود را کف سالن پهن کرده است نشانه دماي زياد سالن است. اگر جوجه خود را به منبع حرارتي نزديک مي‌کند و تلاش براي دور هم جمع شدن وجود دارد نشانه سرماي سالن است.
همزمان با رشد و افزايش تحمل جوجه به کاهش دما، مي‌توان دما را کاهش داد اين کاهش دما در طول يک هفته در حدود 2درجه سانتي‌گراد است. اين کاهش بايستي به مرور و متناسب با تحمل جوجه باشد و از تغييرات ناگهاني دما بايد خودداري کرد.
2-رطوبت مناسب براي پرورش جوجه کبک:
تأمين رطوبت مورد نياز در سالن سبب رشد سريع و سلامت جوجه کبک مي‌شود. رطوبت سبب افزايش توان نگهداري حرارت در هوا شده و نوسانات دمايي به آرامي اتفاق مي‌افتد. رطوبت مناسب سبب تنفس مناسب پرنده مي‌شود.
با توجه به اينکه دماي سالن پرورش جوجه‌هاي کبک نسبتاً بالا است (به خصوص در روزهاي اول رشد) بنابراين رطوبت کم در سالن سبب از دست رفتن سريع آب بدن و در نتيجه کاهش رشد و افزايش تلفات مي‌شود. رطوبت زياد هم سبب خيس شدن بستر و ايجاد مشکلات تنفسي و بيماري‌هاي گوارشي براي پرنده مي‌شود. بنابراين تنظيم رطوبت سالن نيز همانند تأمين دما يکي از موارد مهم در پرورش جوجه کبک محسوب مي‌شود.
3-تهويه مناسب براي پرورش جوجه کبک:
يکي از عامل‌هاي مهم در سالن پرورش جوجه کبک تأمين اکسيژن کافي براي تنفس و دفع گازهاي سمي توليدي حاصل متابوليسم پرنده است. علي‌رغم اهميتي که تهويه سالن دارد در اکثر سالن‌هايي که بازديد داشته‌ام به اين نکته بسيار مهم توجه نمي‌شود و شايد بيش‌ترين خسارت سالن‌ها هم به دليل عدم تهويه مناسب باشد.
تهويه سالن سبب در دسترس قرار دادن اکسيژن کافي براي پرنده و خروج گازهاي سمي از سالن مي‌شود. عدم کارايي سيستم تهويه سالن سبب تجمع گازها در سالن و در نتيجه کاهش متابوليسم طبيعي پرنده، عدم رشد مناسب، مشکلات و بيماري‌هاي تنفسي، گسترش سريع بيماري‌ها و در نهايت تلفات پرنده مي‌شود.
انواع سيستم¬هاي تهويه سالن‌هاي مرغداري را در پرورش کبک نيز مي‌توان استفاده نمود. اما نکته مهم با توجه به وجود گروه‌هاي سني مختلف نياز تهويه‌اي متناسب هر گروه است. نمي‌توان از يک تهويه يکسان براي همه گروه‌ها استفاده نمود. به عنوان مثال جوجه‌هاي کمتر از يک هفته نسبت به جوجه‌هاي آماده کشتار، نياز تهويه‌اي بسيار متفاوتي دارند و از طرفي در صورت وجود ارتباطات محيطي بين بخش‌هاي مختلف پرورش علاوه بر انتقال آلودگي سبب اختلالات دمايي نيز مي‌شود.
در تهويه سالن بايستي هواي تازه و مناسب از ورودي‌هاي هوا وارد سالن شده و بعد از پخش در کل سالن (به خصوص در سطحي که پرنده قرار دارد) به همراه گازهاي سمي و هواي کهنه از سمت ديگر با کمک فن‌هاي تهويه خارج شود.
مسير گردش هوا بايستي طوري باشد که هوا در کل سالن پخش شود. بدين منظور فن‌هاي تهويه بايد در جهت مخالف و دور از ورودي‌هاي هوا باشند. در برخي از سالن‌هايي که بازديد داشته‌ام متأسفانه فن‌ها در نزديکي محل ورود هوا قرارگرفته‌اند و همين امر سبب خروج سريع هوا از مسير نزديک شده و هوا قبل از اينکه در سالن پخش‌شده و پرنده از آن استفاده نمايد از سالن خارج مي‌شود.
4-نور مناسب براي پرورش جوجه کبک:
با توجه به اينکه پرورش کبک در سالن انجام مي‌شود تنظيم نور نيز به صورت دستي يا خودکار قابل انجام است. در دو هفته اول پرورش معمولاً به صورت 24 ساعته نور وجود دارد. بعد از آن مي‌توان هر شب 4-2 ساعت خاموشي داشت و در هفته‌هاي آخر پرورش اين مقدار را مي‌توان به 8 ساعت نيز رساند.
نکته مهم در مورد نور سالن، شدت نور است. در صورتي که از نور شديد در سالن استفاده شود عارضه همديگر خواري در سالن شيوع پيدا مي‌کند. شدت نور که بر اساس لوکس محاسبه مي‌شود در زمان پرورش 50-20 لوکس بايد باشد و شدت نور با رشد پرنده کاهش مي‌يابد. هر 20 لوکس برابر 4 وات نور در هر مترمربع است مثلاً از يک لامپ 60 وات رشته‌اي (يا لامپ کم مصرف با نور معادل با لامپ معمولي) براي 15 مترمربع فضا مي‌توان استفاده نمود.

9c5e0 paperpdf پرورش کبک | پرورش بلدرچين,تخم بلدرچين | PaperPdf.ir9c5e0 paperpdf پرورش کبک | پرورش بلدرچين,تخم بلدرچين | PaperPdf.ir

Article source: https://paperpdf.ir/پرورش-کبک-10011596

               
N1484419161 پرورش کبک | پرورش بلدرچين,تخم بلدرچين | PaperPdf.ir N1428148789 پرورش کبک | پرورش بلدرچين,تخم بلدرچين | PaperPdf.ir N1428148537 پرورش کبک | پرورش بلدرچين,تخم بلدرچين | PaperPdf.ir N1428145046 پرورش کبک | پرورش بلدرچين,تخم بلدرچين | PaperPdf.ir
     
آموزش پرورش قارچ صدفی و دکمه ای /اورجینال بسته جامع پرورش زنبورعسل، گوسفند و شترمرغ{جدیدترین ورژن} /اورجینال بسته جامع پرورش زنبورعسل، گوسفند و شترمرغ /اورجینال کامل ترین آموزش پرورش زنبور عسل /اورجینال
     

بهترین و جدید ترین مجموعه پرورش قارچ

صفر تا صد پرورش زنبورعسل، گوسفند و شترمرغ

صفر تا صد پرورش زنبورعسل، گوسفند و شترمرغ

جامع ترین و کامل ترین برنامه های آموزشی در زمینه پرورش زنبور عسل

     
15,600 تومان buy پرورش کبک | پرورش بلدرچين,تخم بلدرچين | PaperPdf.ir 19,900 تومان buy پرورش کبک | پرورش بلدرچين,تخم بلدرچين | PaperPdf.ir 14,900 تومان buy پرورش کبک | پرورش بلدرچين,تخم بلدرچين | PaperPdf.ir 14,900 تومان buy پرورش کبک | پرورش بلدرچين,تخم بلدرچين | PaperPdf.ir
     
     
               
N1428144922 پرورش کبک | پرورش بلدرچين,تخم بلدرچين | PaperPdf.ir N1404278545 پرورش کبک | پرورش بلدرچين,تخم بلدرچين | PaperPdf.ir N1400266290 پرورش کبک | پرورش بلدرچين,تخم بلدرچين | PaperPdf.ir N1400263102 پرورش کبک | پرورش بلدرچين,تخم بلدرچين | PaperPdf.ir
     
آموزش جامع پرورش زنبور عسل /اورجینال کاملترین مجموعه آموزشی پرورش قارچ خوراکی در ایران /اورجینال خرید مجموعه طرح توجیهی پرورش ماهی قزل آلا +آموزش تصویری پرورش قزل آلا آموزش پرورش کبک /اورجینال
     

جامع ترین و کامل ترین برنامه های آموزشی در زمینه پرورش زنبور عسل

بهترین و جدید ترین مجموعه پرورش قارچ

خرید مجموعه طرح توجیهی پرورش ماهی قزل آلا +آموزش تصویری پرورش قزل آلا

آموزش پرورش کبک /اورجینال

     
13,900 تومان buy پرورش کبک | پرورش بلدرچين,تخم بلدرچين | PaperPdf.ir 16,000 تومان buy پرورش کبک | پرورش بلدرچين,تخم بلدرچين | PaperPdf.ir 10,000 تومان buy پرورش کبک | پرورش بلدرچين,تخم بلدرچين | PaperPdf.ir 13,000 تومان buy پرورش کبک | پرورش بلدرچين,تخم بلدرچين | PaperPdf.ir
     
     
               
N1416233907 پرورش کبک | پرورش بلدرچين,تخم بلدرچين | PaperPdf.ir N1416230624 پرورش کبک | پرورش بلدرچين,تخم بلدرچين | PaperPdf.ir N1416231699 پرورش کبک | پرورش بلدرچين,تخم بلدرچين | PaperPdf.ir N1416236278 پرورش کبک | پرورش بلدرچين,تخم بلدرچين | PaperPdf.ir
     
آموزش احداث گلخانه و پرورش خیار اورجینال مجموعه کامل آموزش پرورش شترمرغ +( طرح توجیهی اقتصادی جهت اخذ وام) / اورجینال پرورش زنبورعسل و مسائل مهم زنبورداری (تصویری) / اورجینال اصول نگهداری و پرورش و پروار گوسفند / اورجینال
     

آموزش تکنیک ها و روش های برتر

با هر شرایط مالی و سنی بخصوص جوانان!

جامع ترین و کامل ترین برنامه های آموزشی در زمینه پرورش زنبور عسل می باشند

همراه با مبانی طراحی ساختمان و تاسیسات

     
16,000 تومان buy پرورش کبک | پرورش بلدرچين,تخم بلدرچين | PaperPdf.ir 16,000 تومان buy پرورش کبک | پرورش بلدرچين,تخم بلدرچين | PaperPdf.ir 16,000 تومان buy پرورش کبک | پرورش بلدرچين,تخم بلدرچين | PaperPdf.ir 12,800 تومان buy پرورش کبک | پرورش بلدرچين,تخم بلدرچين | PaperPdf.ir
     
     
               
N1416230046 پرورش کبک | پرورش بلدرچين,تخم بلدرچين | PaperPdf.ir N1416229358 پرورش کبک | پرورش بلدرچين,تخم بلدرچين | PaperPdf.ir N1425214806 پرورش کبک | پرورش بلدرچين,تخم بلدرچين | PaperPdf.ir N1390550378 پرورش کبک | پرورش بلدرچين,تخم بلدرچين | PaperPdf.ir
     
مجموعه فیلم آموزشی پرورش بوقلمون به صورت اورجینال بسته آموزشی ( راهنمای پرورش اسب ) صورت تصویری + طرح توجیهی / اورجینال آموزش بدنسازی بوکس+ پرورش اندام به صورت تصویری اورجینال آموزش کلی و اجمالی تولید وپرورش شتر مرغ
     

پرورش بوقلمون یک شغل پرسود همراه با تسهیلات بانکی عالی

با این مجموعه تمام مطالب مربوط به پرورش اسب را یاد بگیرید .

بهترین نوع آموزش از مبتدی تا حرفه ای

آموزش کلی و اجمالی تولید وپرورش شتر مرغ

     
16,000 تومان buy پرورش کبک | پرورش بلدرچين,تخم بلدرچين | PaperPdf.ir 9,800 تومان buy پرورش کبک | پرورش بلدرچين,تخم بلدرچين | PaperPdf.ir 12,800 تومان buy پرورش کبک | پرورش بلدرچين,تخم بلدرچين | PaperPdf.ir 17,000 تومان buy پرورش کبک | پرورش بلدرچين,تخم بلدرچين | PaperPdf.ir
     
     
               
N1417765965 پرورش کبک | پرورش بلدرچين,تخم بلدرچين | PaperPdf.ir N1484591354 پرورش کبک | پرورش بلدرچين,تخم بلدرچين | PaperPdf.ir N1373087908 پرورش کبک | پرورش بلدرچين,تخم بلدرچين | PaperPdf.ir N1373421234 پرورش کبک | پرورش بلدرچين,تخم بلدرچين | PaperPdf.ir
     
آموزش قدم به قدم تمرینات پرورش اندام و بدنسازی/اورجینال آموزش پرورش شترمرغ{جدیدترین}/اورجینال آموزش پرورش،صید و تکثیر میگو /اورجینال بسته جامع پرورش گوسفند/اورجینال
     

آموزش قدم به قدم تمرینات پرورش اندام و بدنسازی/اورجینال

به کمک این مجموعه با سرمایه اندک به سوددهی باورنکردنی برسید...

آموزش کامل پرورش،صید و تکثیر میگو به زبان فارسی

بسته کامل.استفاده آسان.پاسخ تمامی سوالات ممکن.کاربردی.راهنمای مفید برای پرورش

     
9,000 تومان buy پرورش کبک | پرورش بلدرچين,تخم بلدرچين | PaperPdf.ir 15,600 تومان buy پرورش کبک | پرورش بلدرچين,تخم بلدرچين | PaperPdf.ir 8,900 تومان buy پرورش کبک | پرورش بلدرچين,تخم بلدرچين | PaperPdf.ir 12,000 تومان buy پرورش کبک | پرورش بلدرچين,تخم بلدرچين | PaperPdf.ir
     
     
               
N1487246534 پرورش کبک | پرورش بلدرچين,تخم بلدرچين | PaperPdf.ir N1430485541 پرورش کبک | پرورش بلدرچين,تخم بلدرچين | PaperPdf.ir N1430485632 پرورش کبک | پرورش بلدرچين,تخم بلدرچين | PaperPdf.ir N1452699265 پرورش کبک | پرورش بلدرچين,تخم بلدرچين | PaperPdf.ir
     
آموزش کامل تمرینات پرورش اندام و بدنسازی/اورجینال آموزش پرورش قارچ+هدیه /اورجینال آموزش پرورش قارچ+هدیه /اورجینال آموزش پرورش ماهی قزل آلا اورجینال-616
     

آموزش پرورش اندام و بدنسازی کلیه حرکات و تمرین ها

آموزش قدم به قدم مراحل پرورش قارچ+آموزش پرورش توت فرنگی درون منزل

آموزش قدم به قدم مراحل پرورش قارچ+آموزش پرورش توت فرنگی درون منزل

قزل آلای رنگین کمان جهت ماهیدار کردن آبهای داخلی

     
12,000 تومان buy پرورش کبک | پرورش بلدرچين,تخم بلدرچين | PaperPdf.ir 14,900 تومان buy پرورش کبک | پرورش بلدرچين,تخم بلدرچين | PaperPdf.ir 14,900 تومان buy پرورش کبک | پرورش بلدرچين,تخم بلدرچين | PaperPdf.ir 12,500 تومان buy پرورش کبک | پرورش بلدرچين,تخم بلدرچين | PaperPdf.ir
     
     
               
N1416922344 پرورش کبک | پرورش بلدرچين,تخم بلدرچين | PaperPdf.ir  پرورش کبک | پرورش بلدرچين,تخم بلدرچين | PaperPdf.ir N1398081913 پرورش کبک | پرورش بلدرچين,تخم بلدرچين | PaperPdf.ir N1349078009 پرورش کبک | پرورش بلدرچين,تخم بلدرچين | PaperPdf.ir
     
مجموعه فیلم آموزشی پرورش و کاشت زعفران / اورجینال راهنمای کاربردی پرورش طیور:مرغ،بوقلمون،کبک و شترمرغ آموزش پرورش ماهی های آکواریومی – اورجینال آموزش پرورش شترمرغ/اورجینال
     

مجموعه کامل نکات پرورشی و مدیریتی کشت زعفران برداشت ، بسته بندی و ...

راهنمای کاربردی پرورش طیور:مرغ،بوقلمون،کبک و شترمرغ

دی وی دی آموزش پرورش ماهی های آکواریومی

به کمک این مجموعه با سرمایه اندک به سوددهی باورنکردنی برسید...

     
14,800 تومان buy پرورش کبک | پرورش بلدرچين,تخم بلدرچين | PaperPdf.ir 10,000 تومان buy پرورش کبک | پرورش بلدرچين,تخم بلدرچين | PaperPdf.ir 12,500 تومان buy پرورش کبک | پرورش بلدرچين,تخم بلدرچين | PaperPdf.ir 12,900 تومان buy پرورش کبک | پرورش بلدرچين,تخم بلدرچين | PaperPdf.ir
     
     
               
N1431025469 پرورش کبک | پرورش بلدرچين,تخم بلدرچين | PaperPdf.ir N1431024356 پرورش کبک | پرورش بلدرچين,تخم بلدرچين | PaperPdf.ir N1349166938 پرورش کبک | پرورش بلدرچين,تخم بلدرچين | PaperPdf.ir N1486832380 پرورش کبک | پرورش بلدرچين,تخم بلدرچين | PaperPdf.ir
     
پرورش شترمرغ-زنبور عسل و گوسفند اورجینال -420 پرورش قارچ صدفی ودکمه ای /اورجینال-236 خوداشتغالی ازطریق پرورش قارچ صدفی ودکمه ای /اورجینال پرورش ماهی قزل آلا-616
     

جدید ترین و به روز ترین مطالب کاربردی پروش شتر مرغ-گوسفند و زنبور عسل

پکیج کامل آموزش پرورش قارچ های دکمه ای و صدفی

بهترین و جدید ترین مجموعه پرورش قارچ
 

ش.م:1471/23

     
10,000 تومان buy پرورش کبک | پرورش بلدرچين,تخم بلدرچين | PaperPdf.ir 15,500 تومان buy پرورش کبک | پرورش بلدرچين,تخم بلدرچين | PaperPdf.ir 12,900 تومان buy پرورش کبک | پرورش بلدرچين,تخم بلدرچين | PaperPdf.ir 10,000 تومان buy پرورش کبک | پرورش بلدرچين,تخم بلدرچين | PaperPdf.ir
     
     
               
N1424545692 پرورش کبک | پرورش بلدرچين,تخم بلدرچين | PaperPdf.ir N1372681204 پرورش کبک | پرورش بلدرچين,تخم بلدرچين | PaperPdf.ir N1491422247 پرورش کبک | پرورش بلدرچين,تخم بلدرچين | PaperPdf.ir N1491417119 پرورش کبک | پرورش بلدرچين,تخم بلدرچين | PaperPdf.ir
     
آموزش پرورش قارچ / اورجینال آموزش پرورش قارچ آموزش پرورش ماهی قزل آلا-ارجینال-6 آموزش پرورش بوقلمون - اورجینال-241
     

آموزش تولید قارچ های خوراکی (دکمه ای و صدفی و شی تاکه)
ش م : ۱۱-۳۴۵۷۶۲۳

آموزش تولید قارچ های خوراکی اورجینال
شماره مجوز: 188/46991

کیفیت عالی

کیفیت عالی

     
10,000 تومان buy پرورش کبک | پرورش بلدرچين,تخم بلدرچين | PaperPdf.ir 8,500 تومان buy پرورش کبک | پرورش بلدرچين,تخم بلدرچين | PaperPdf.ir 14,500 تومان buy پرورش کبک | پرورش بلدرچين,تخم بلدرچين | PaperPdf.ir 15,000 تومان buy پرورش کبک | پرورش بلدرچين,تخم بلدرچين | PaperPdf.ir
     
     
               
N1344068094 پرورش کبک | پرورش بلدرچين,تخم بلدرچين | PaperPdf.ir N1486389411 پرورش کبک | پرورش بلدرچين,تخم بلدرچين | PaperPdf.ir N1485585677 پرورش کبک | پرورش بلدرچين,تخم بلدرچين | PaperPdf.ir N1450527050 پرورش کبک | پرورش بلدرچين,تخم بلدرچين | PaperPdf.ir
     
آموزش علم بدنسازی و پرورش اندام آموزش علم بدنسازی و پرورش اندام-اورجینال آموزش پرورش قارچ خوراکی-اورجینال آموزش تصویری پرورش قارچ - کارفرمای شغل خود باشید-اورجینال
     

آموزش جامع و علمی بدنسازی و پرورش اندام توسط استاد محمد صادق خراسانی2DVDاورجینال

قابلیت اجرا بر روی انواع کامپیوتر (ویندوز) و DVD پلیرهای خانگی

این مجموعه آموزشی طی یک دوره آموزشی 4ساعته شما را با مراحل قارچ آشنا میکند.

چرا قارچ؟ 
کشت قارچ دکمه ای
آشنایی با قارچ های خوراکی

     
20,000 تومان buy پرورش کبک | پرورش بلدرچين,تخم بلدرچين | PaperPdf.ir 2,290 تومان buy پرورش کبک | پرورش بلدرچين,تخم بلدرچين | PaperPdf.ir 17,700 تومان buy پرورش کبک | پرورش بلدرچين,تخم بلدرچين | PaperPdf.ir 18,000 تومان buy پرورش کبک | پرورش بلدرچين,تخم بلدرچين | PaperPdf.ir
     
     

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code