روش انتخاب ماده مرغ عشق تخم گذار هنگام خرید!

نوشته شده در موضوع دسته‌بندی نشده در 25 مه 2018

قصد داریم ” روش انتخاب ماده مرغ عشق تخم گذار هنگام خرید! ” را بررسی کنیم. این نکات برگفته شده از کتاب “خرید استادانه مرغ عشق” است. می توانید از این لینک آن را تهیه کنید یا درباره آن بیشتر بدانید. باید برای خرید مرغ عشق ماده، به نکاتی توجه داشته باشیم. این نکات را یکی پس از دیگری مطرح و بررسی می کنیم.

نکته اول – پیدا کردن فروشگاه مناسب :

یکی از مهمترین نکاتی که باید آن ها را هنگام خرید پرندگان زینتی رعایت بکنید، پیدا کردن محیط مناسب برای خرید است. برای یک فروشگاه یا یک محیط مناسب، ویژگی هایی وجود دارد. یکی از این ویژگی ها نظم و بهداشت ظاهری است. محیط فروشگاه باید عاری از زباله یا باقی مانده غذای پرندگان باشد. دیوار ها حتی الامکان سرامیک باشند. قفس پرندگان تمیز و بدون زنگ زدگی باشد. غذای پرندگان در آن جا نگهداری نشده باشد؛ مخصوصا اگر ظرف این غذاها بدون یک درپوش مناسب باشد.

نکته دوم – محیط مناسب جهت خرید :

از محیطی که مرغ محلی به فروش میرسد،حتی الامکان مرغ عشق نخرید( به دلیل درصد بالای عوامل بیماری زا ) در بسیاری از شهرستان ها، فروش مرغ عشق در کنار مرغ و خروس های محلی صورت می گیرد. معمولا این شرایط زمانی به وجود می آید که بازار سیاه یا جمعه برپا شده باشد. بهتر است از این مکان ها و مکان های دیگری که ماکیان در آنجا به فروش می رسند مرغ عشق یا هر نوع پرنده زینتی دیگری نخرید البته به استثناء کبوترها.

———————————————————–

نکته اول :

شما باید حرفه ای عمل کنید. اگر می خواهید خرید مناسبی داشته باشید باید از رفتارتان آغاز کنید. رفتارتان می تواند سرنوشت خریدتان را مشخص کند. برای شروع بعد از ورود به مغازه، سلام کنید و سپس ساکت و سنگین به پرنده ها نگاه کنید. زیرا بعضی از فروشنده ها بعد از شناسایی افراد ناوارد اقدام به صحبت کردن های بیهوده می کنند مثلا : این خوب است، آن خوب است،این عالیه، اون تکه، این مال خودم بوده ببر تضمینیه، بد بود پسش بده، اون بالغه، این تخم گذاشته و تخماشو انداختم چون لانه نداشت، اینارو ببر من جا ندارم وگرنه خودم میبردمشون خونه و از این قبیل حرف و حدیث ها. البته تعداد فروشنده های منصف وصادق کم نیست. 

بنابراین با سکوت و تمرکز خود را حرفه ای نشان دهید. بهتراست از فروشنده نظرخواهی نکنید. خودتان انتخاب کنید. خودتان مسئولیت خریدتان را بر عهده بگیرید. حتی اگر خریدتان با شکست روبه رو شود موردی ندارد. اما اگر به نکاتی که در این مقاله می گوییم، توجه نمایید، نه تنها مشکلی ایجاد نمی شود بلکه بهترین خریدتان را تجربه می نمایید.

نکته دوم :

به پرنده ها نگاهی اجمالی کنید؛ اگر بین پرنده ها مرغ عشقی را مشاهده کردید که پف کرده یا زیر دمش فضله چسبیده است یا همه پرنده ها خود را می خارند!!!! متاسفیم. باید آنجا را ترک نموده و به دنبال یک فروشگاه دیگر باشید. این موارد علائم مناسبی برای خرید ایده آل، نیستند.

در واقع علامت سانمولا و نیوکاسل است یا بیماری های مشابه دیگر و بسیار خطرناک است. این بیماری می تواند تمام پرنده های شما را که در خانه هستند با خرید این پرنده به کام مرگ بکشاند. نمونه هایی از این پرنده های بیمار که در مغازه ها به فروش می رسند در زیر آمده است:

لطفا به تصاویر با دقت نگاه کنید.

 

روش انتخاب ماده مرغ عشق تخم گذار هنگام خرید!

مرغ عشق بیمار

 

روش انتخاب ماده مرغ عشق تخم گذار هنگام خرید!

مرغ عشق بیمار

نکته : اگر مرغ عشق ماده ای را مشاهده نمودید که فقط مشکل پف کردن داشت و علائم دیگری در آن دیده نشد، نگران نباشید؛ معمولا مرغ عشق های ماده زمان تخم گذاری و در مکان هایی که لانه برای تخم گذاری نباشد یا مرغ عشق نری برای ازدواج نداشته باشد، این اتفاق رخ می دهد. در واقع در لاک خود فرو می رود تا شرایط و محیط مناسب تولیدمثل برایشان فراهم شود.

وقت انتخاب :

به صورت خلاصه و مفید به سه نشانه مهم اشاره می کنیم. اگر این سه نشانه در مرغ عشق ماده کاندیدشده ی شما دیده شد، آن را بخرید. کافیست به ما اعتماد کنید.

 نشانه ها :

 

********************

۱- دماغ :

رنگ دماغ مرغ عشق ماده آماده برای تولیدمثل سفید است. البته رنگ دیگری نیز برای تخم گذاری وجود دارد که در کتاب “خرید استادانه مرغ عشق” وجود دارد. در صورت تمایل به دانستن جزییات به آنجا مراجعه نمایید.

پس رنگ ماده مرغ عشق تخم گذار چه رنگی بود؟

همه با هم بگید?:

سفــــــــــــــــــــــــــید

به تصاویر زیر دقت کنید :

عکس مرغ عشق ماده تخم گذار

عکس مرغ عشق ماده تخم گذار

عکس مرغ عشق ماده تخم گذار

عکس مرغ عشق ماده تخم گذار

عکس مرغ عشق ماده تخم گذار

عکس مرغ عشق ماده تخم گذار

نکته ی مهم : معمولا مرغ عشق هایی که دماغ آن ها قهوه ای است، زمانی تخم می گذارند که دماغشان به رنگ سفید تغییر رنگ بدهید. به طور کل مرغ عشق های ماده ی بالغ، همواره در حال تغییر رنگ دماغ خود از سفید به قهوه ای و از قهوه ای به سفید هستند.

—————————————————————————–

۲- دور چشم :

 

در مرغ عشق های بالغ چه مرغ عشق ماده و چه مرغ عشق نر، یک نشانه واضح و روشن وجود دارد. همان طور که مشخص است مرغ عشق زمانی می تواند تولیدمثل کند که به سن بلوغ رسیده باشد. برای شناسایی مرغ عشق های بالغ کافیست به حلقه اطراف مردمک چشم آن ها توجه نماییم. مرغ عشق های بالغ یک حلفه ی کاملا سفید در اطراف مردمک چشم خود دارند. البته در مرغ عشق هایی که به تازگی به بلوغ رسیده اند، رنگ این حله قهوه ای است. اما یقینا حلقه ای وجود دارد. حال یا سفید و یا قهوه ای.

 

به تصاویر زیر دقت نمایید. این تصاویر گویای پاراگراف فوق می باشند :

نشانه های ماده تخم گذار

نشانه های ماده تخم گذار

۳- اندام :

اندام مرغ عشق یکی از پارامتر های مهم برای انتخاب مرغ عشق ماده تخم گذار است. اگر به فکر تولید مثل موفق از مرغ عشق خود هستید، بهتر است به اندام مرغ عشق ماده توجه بسیاری کنید. زیرا مرغ عشق هایی با اندام درست و ورزیده تولید مثل موفق تری خواهند داشت. جوجه های این نوع مرغ عشق ها، درشت تر و سرحال تر هستند. علاوه براین مرغ عشق ماده با اندام درشت و ورزیده ی خود، بهتر می تواند عدالت را در رساندن گرما به تخم ها رعایت کند. در واقع بهتر می تواند از جوجه ها مراقبت کند. در کنار تمام این ها، برای اصلاح نژآد این مرغ عشق ها توصیه می شود. مرغ عشق هایی با اندام کشیده و ورزیده.

به تصاویر زیر دقت نمایید :

عکس مرغ عشق تخم گذار

عکس مرغ عشق تخم گذار

عکس مرغ عشق تخم گذار

عکس مرغ عشق تخم گذار

عکس مرغ عشق تخم گذار

عکس مرغ عشق تخم گذار

نکته : توانایی مرغ عشق ماده از نظر جسمی برای بزرگ کردن جوجه ها به نحو احسنت بسیار مهم است. بنابراین به این مورد دقت کنید. در ضمن اگر مشتاق هستید بیشتر در این زمینه بدانید، کتاب ” خرید استادانه مرغ عشق ” را حتما تهیه و مطالعه نمایید.

 

جنس پرها و فریب خوردن :

گاهی وقت ها تصمیم به خرید مرغ عشق از دست فروشان می گیریم. کار بدی نیست. گاهی این تصمیم برای شما از نظر مالی سودآور خواهد بود. اما بهتر است به نکته ای در این زمینه دقت کنید. معمولا دست فروشان در معرض آفتاب قرار می گیرند. مرغ عشق به خاطر جنس پر هایی که دارد، در فضای نوری باز، بزرگ تر از اندازه واقعی به نظر میرسد. بله کاملا درست است. پس حتما در این شرایط به بزرگترین مرغ عشق توجه کنید تا بعدا پشیمان نشوید. برای بنده در گذشته نیز چندین بار اتفاق افتاده است که یک مرغ عشقکه در فضای باز خریداری کرده بودم را بزرگ پندارم؛ اما بعد از آوردن آن به منزل و مقایسه آن با دیگر مرغ عشق ها به عکس قضیه پی می بردم.

پس نتیجه گیری نهایی :

روش انتخاب ماده مرغ عشق تخم گذار هنگام خرید! احساسات بر شما چیره نشوند. با دقت و صبر و حوصله و با در نظر گرفتن موارد و نکات مختلف اقدام کنید.

——————————————————-

یک نکته دیگه :

از خرید مرغ عشق هایی که مشکل جدی در ناحیه منقار خود دارند حتی الامکان پرهیز نمایید. ماده ای که دارای نوک کج میباشد نمی تواند برای تولید مثل مناسب باشد. حداقل برای تولید مثل ایده آل نمی تواند مناسب باشد. زیرا در غذادادن به جوجه ها و بزرگ کردن آن ها و نظافت صورت جوجه با مشکل روبرو می شود.

 

همانند تصویر زیر :

کجی نوک مرغ عشق

 

 

یک نکته مهم : برخی از دوستان معتقد هستند مرغ عشق هایی که بعد از بلوغ تا سر راه راه باشند برای تولید مثل مناسب نیستند. این مرغ عشق های ماده معمولا آبی یا آبی کمرنگ می باشند. همانند تصویر زیر. البته این نکته اثبات شده نیست و عکس آن مشاهده شده است.

مرغ عشق های ماده بد

خوب به طرح و رنگ و خطوطش (خطوط تا سرو گردن و گورخری ) توجه کنید… منظور مان تمام آبی ها نیست. این نوع رنگ پر رنگ با این نوع خطوط رو میگوییم.

مثلا در تصویر زیر یک نوع مرغ عشق ماده آبی رنگ را مشاهده می کنید که  هفت تا جوجه را تولید و مثل یه زن شیر دل بزرگ می کند.

ببینید…

مرغ عشق مولد

حرف آخر :

این نکات بسیار ارزشمند هستند. امیدواریم با درنظر گرفتن این نکات توانسته باشید وجه تمایز بین یک مرغ عشق ماده تخم گذار میان یک مرغ عشق ماده نامناسب را تشخیص بدهید. امید است برایتان مفید و ثمربخش بوده باشد. در صورتی که به این مباحث علاقه نشان داده اید، توصیه میکنم کتاب “ هنگام خرید مرغ عشق استادانه انتخاب کنید ” را حتما تهیه و مطالعه نمایید. این کتاب تمام این موارد را با تصاویر عالی توضیح داده است. اگر میخواهید در کارتان موفق باشید، حتما مطالعه را در دستور کارتان قرار دهید. این مطالعه است که شما متفاوت می کند.

این نکات برگفته شده از کتاب خرید استادانه مرغ عشق هستند. که می تونید از این لینک اون رو با هزینه ای پایین تهیه بکنید.

کتاب مرغ عشق

<!–

 • –>

  سامان خدادوست

  به قلم سامان خدادوست

  سامان خدادوست بسیار مرموز است؛ او در تمام گروه های تلگرام حوزه پرورش و آموزش مرغ عشق حضور داشته است. او که از بچگی عاشق مرغ عشق بوده است، با انتشار دانش و تجربه خود و البته اخبار مسابقات اروپا، پردونه را برای پیشرفت در این حوزه یاری می نماید.

  مشاهده صفحه ایشان

  Article source: http://pardone.ir/%D8%A7%D9%86%D8%AA%D8%AE%D8%A7%D8%A8-%D9%85%D8%A7%D8%AF%D9%87-%D9%85%D8%B1%D8%BA-%D8%B9%D8%B4%D9%82-%D8%AA%D8%AE%D9%85-%DA%AF%D8%B0%D8%A7%D8%B1-%D9%87%D9%86%DA%AF%D8%A7%D9%85-%D8%AE%D8%B1%DB%8C%D8%AF/

                 
  عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
       
  آموزش پرورش قارچ صدفی و دکمه ای /اورجینال بسته جامع پرورش زنبورعسل، گوسفند و شترمرغ{جدیدترین ورژن} /اورجینال بسته جامع پرورش زنبورعسل، گوسفند و شترمرغ /اورجینال کامل ترین آموزش پرورش زنبور عسل /اورجینال
       

  بهترین و جدید ترین مجموعه پرورش قارچ

  صفر تا صد پرورش زنبورعسل، گوسفند و شترمرغ

  صفر تا صد پرورش زنبورعسل، گوسفند و شترمرغ

  جامع ترین و کامل ترین برنامه های آموزشی در زمینه پرورش زنبور عسل

       
  15,600 تومان خرید آموزش پرورش قارچ صدفی و دکمه ای /اورجینال 19,900 تومان خرید بسته جامع پرورش زنبورعسل، گوسفند و شترمرغ{جدیدترین ورژن} /اورجینال 14,900 تومان خرید بسته جامع پرورش زنبورعسل، گوسفند و شترمرغ /اورجینال 14,900 تومان خرید کامل ترین آموزش پرورش زنبور عسل /اورجینال
       
       
                 
  عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
       
  آموزش جامع پرورش زنبور عسل /اورجینال کاملترین مجموعه آموزشی پرورش قارچ خوراکی در ایران /اورجینال خرید مجموعه طرح توجیهی پرورش ماهی قزل آلا +آموزش تصویری پرورش قزل آلا آموزش پرورش کبک /اورجینال
       

  جامع ترین و کامل ترین برنامه های آموزشی در زمینه پرورش زنبور عسل

  بهترین و جدید ترین مجموعه پرورش قارچ

  خرید مجموعه طرح توجیهی پرورش ماهی قزل آلا +آموزش تصویری پرورش قزل آلا

  آموزش پرورش کبک /اورجینال

       
  13,900 تومان خرید آموزش جامع پرورش زنبور عسل /اورجینال 16,000 تومان خرید کاملترین مجموعه آموزشی پرورش قارچ خوراکی در ایران /اورجینال 10,000 تومان خرید خرید مجموعه طرح توجیهی پرورش ماهی قزل آلا +آموزش تصویری پرورش قزل آلا 13,000 تومان خرید آموزش پرورش کبک /اورجینال
       
       
                 
  عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
       
  آموزش احداث گلخانه و پرورش خیار اورجینال مجموعه کامل آموزش پرورش شترمرغ +( طرح توجیهی اقتصادی جهت اخذ وام) / اورجینال پرورش زنبورعسل و مسائل مهم زنبورداری (تصویری) / اورجینال اصول نگهداری و پرورش و پروار گوسفند / اورجینال
       

  آموزش تکنیک ها و روش های برتر

  با هر شرایط مالی و سنی بخصوص جوانان!

  جامع ترین و کامل ترین برنامه های آموزشی در زمینه پرورش زنبور عسل می باشند

  همراه با مبانی طراحی ساختمان و تاسیسات

       
  16,000 تومان خرید آموزش احداث گلخانه و پرورش خیار اورجینال 16,000 تومان خرید مجموعه کامل آموزش پرورش شترمرغ +( طرح توجیهی اقتصادی جهت اخذ وام) / اورجینال 16,000 تومان خرید پرورش زنبورعسل و مسائل مهم زنبورداری (تصویری) / اورجینال 12,800 تومان خرید اصول نگهداری و پرورش و پروار گوسفند / اورجینال
       
       
                 
  عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
       
  مجموعه فیلم آموزشی پرورش بوقلمون به صورت اورجینال بسته آموزشی ( راهنمای پرورش اسب ) صورت تصویری + طرح توجیهی / اورجینال آموزش بدنسازی بوکس+ پرورش اندام به صورت تصویری اورجینال آموزش کلی و اجمالی تولید وپرورش شتر مرغ
       

  پرورش بوقلمون یک شغل پرسود همراه با تسهیلات بانکی عالی

  با این مجموعه تمام مطالب مربوط به پرورش اسب را یاد بگیرید .

  بهترین نوع آموزش از مبتدی تا حرفه ای

  آموزش کلی و اجمالی تولید وپرورش شتر مرغ

       
  16,000 تومان خرید مجموعه فیلم آموزشی پرورش بوقلمون به صورت اورجینال 9,800 تومان خرید بسته آموزشی ( راهنمای پرورش اسب ) صورت تصویری + طرح توجیهی / اورجینال 12,800 تومان خرید آموزش بدنسازی بوکس+ پرورش اندام به صورت تصویری اورجینال 17,000 تومان خرید آموزش کلی و اجمالی تولید وپرورش شتر مرغ
       
       
                 
  عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
       
  آموزش قدم به قدم تمرینات پرورش اندام و بدنسازی/اورجینال آموزش پرورش شترمرغ{جدیدترین}/اورجینال آموزش پرورش،صید و تکثیر میگو /اورجینال بسته جامع پرورش گوسفند/اورجینال
       

  آموزش قدم به قدم تمرینات پرورش اندام و بدنسازی/اورجینال

  به کمک این مجموعه با سرمایه اندک به سوددهی باورنکردنی برسید...

  آموزش کامل پرورش،صید و تکثیر میگو به زبان فارسی

  بسته کامل.استفاده آسان.پاسخ تمامی سوالات ممکن.کاربردی.راهنمای مفید برای پرورش

       
  9,000 تومان خرید آموزش قدم به قدم تمرینات پرورش اندام و بدنسازی/اورجینال 15,600 تومان خرید آموزش پرورش شترمرغ{جدیدترین}/اورجینال 8,900 تومان خرید آموزش پرورش،صید و تکثیر میگو /اورجینال 12,000 تومان خرید بسته جامع پرورش گوسفند/اورجینال
       
       
                 
  عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
       
  آموزش کامل تمرینات پرورش اندام و بدنسازی/اورجینال آموزش پرورش قارچ+هدیه /اورجینال آموزش پرورش قارچ+هدیه /اورجینال آموزش پرورش ماهی قزل آلا اورجینال-616
       

  آموزش پرورش اندام و بدنسازی کلیه حرکات و تمرین ها

  آموزش قدم به قدم مراحل پرورش قارچ+آموزش پرورش توت فرنگی درون منزل

  آموزش قدم به قدم مراحل پرورش قارچ+آموزش پرورش توت فرنگی درون منزل

  قزل آلای رنگین کمان جهت ماهیدار کردن آبهای داخلی

       
  12,000 تومان خرید آموزش کامل تمرینات پرورش اندام و بدنسازی/اورجینال 14,900 تومان خرید آموزش پرورش قارچ+هدیه /اورجینال 14,900 تومان خرید آموزش پرورش قارچ+هدیه /اورجینال 12,500 تومان خرید آموزش پرورش ماهی قزل آلا اورجینال-616
       
       
                 
  عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
       
  مجموعه فیلم آموزشی پرورش و کاشت زعفران / اورجینال راهنمای کاربردی پرورش طیور:مرغ،بوقلمون،کبک و شترمرغ آموزش پرورش ماهی های آکواریومی – اورجینال آموزش پرورش شترمرغ/اورجینال
       

  مجموعه کامل نکات پرورشی و مدیریتی کشت زعفران برداشت ، بسته بندی و ...

  راهنمای کاربردی پرورش طیور:مرغ،بوقلمون،کبک و شترمرغ

  دی وی دی آموزش پرورش ماهی های آکواریومی

  به کمک این مجموعه با سرمایه اندک به سوددهی باورنکردنی برسید...

       
  14,800 تومان خرید مجموعه فیلم آموزشی پرورش و کاشت زعفران / اورجینال 10,000 تومان خرید راهنمای کاربردی پرورش طیور:مرغ،بوقلمون،کبک و شترمرغ 12,500 تومان خرید آموزش پرورش ماهی های آکواریومی – اورجینال 12,900 تومان خرید آموزش پرورش شترمرغ/اورجینال
       
       
                 
  عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
       
  پرورش شترمرغ-زنبور عسل و گوسفند اورجینال -420 پرورش قارچ صدفی ودکمه ای /اورجینال-236 خوداشتغالی ازطریق پرورش قارچ صدفی ودکمه ای /اورجینال پرورش ماهی قزل آلا-616
       

  جدید ترین و به روز ترین مطالب کاربردی پروش شتر مرغ-گوسفند و زنبور عسل

  پکیج کامل آموزش پرورش قارچ های دکمه ای و صدفی

  بهترین و جدید ترین مجموعه پرورش قارچ
   

  ش.م:1471/23

       
  10,000 تومان خرید پرورش شترمرغ-زنبور عسل و گوسفند اورجینال -420 15,500 تومان خرید پرورش قارچ صدفی ودکمه ای /اورجینال-236 12,900 تومان خرید خوداشتغالی ازطریق پرورش قارچ صدفی ودکمه ای /اورجینال 10,000 تومان خرید پرورش ماهی قزل آلا-616
       
       
                 
  عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
       
  آموزش پرورش قارچ / اورجینال آموزش پرورش قارچ آموزش پرورش ماهی قزل آلا-ارجینال-6 آموزش پرورش بوقلمون - اورجینال-241
       

  آموزش تولید قارچ های خوراکی (دکمه ای و صدفی و شی تاکه)
  ش م : ۱۱-۳۴۵۷۶۲۳

  آموزش تولید قارچ های خوراکی اورجینال
  شماره مجوز: 188/46991

  کیفیت عالی

  کیفیت عالی

       
  10,000 تومان خرید آموزش پرورش قارچ / اورجینال 8,500 تومان خرید آموزش پرورش قارچ 14,500 تومان خرید آموزش پرورش ماهی قزل آلا-ارجینال-6 15,000 تومان خرید آموزش پرورش بوقلمون - اورجینال-241
       
       
                 
  عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
       
  آموزش علم بدنسازی و پرورش اندام آموزش علم بدنسازی و پرورش اندام-اورجینال آموزش پرورش قارچ خوراکی-اورجینال آموزش تصویری پرورش قارچ - کارفرمای شغل خود باشید-اورجینال
       

  آموزش جامع و علمی بدنسازی و پرورش اندام توسط استاد محمد صادق خراسانی2DVDاورجینال

  قابلیت اجرا بر روی انواع کامپیوتر (ویندوز) و DVD پلیرهای خانگی

  این مجموعه آموزشی طی یک دوره آموزشی 4ساعته شما را با مراحل قارچ آشنا میکند.

  چرا قارچ؟ 
  کشت قارچ دکمه ای
  آشنایی با قارچ های خوراکی

       
  20,000 تومان خرید آموزش علم بدنسازی و پرورش اندام 2,290 تومان خرید آموزش علم بدنسازی و پرورش اندام-اورجینال 17,700 تومان خرید آموزش پرورش قارچ خوراکی-اورجینال 18,000 تومان خرید آموزش تصویری پرورش قارچ - کارفرمای شغل خود باشید-اورجینال
       
       

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  code