طرح پرورش شتر مرغ | مشاوره طرح توجیهی و امکان سنجی | ایطرح

نوشته شده در موضوع دسته‌بندی نشده در 04 ژوئن 2018

در بين انواع مختلف منابع تغذيه اي، محصولات و فرآورده هاي دامي جايگاه ويژه اي در تأمين امنيت غذايي به خصوص از منظر تأمين پروتئين دارند.برخي ازكشورها اقدامات وسيعي در جهت استفاده از پتانسيلها و منابع جديد تأمين پروتئين دامي مانند گوشت شترمرغ و … آغاز نموده اندو تلاش مي كنند با تنوع در توليد، نياز روزافزون بازار مصرف را پاسخگو باشند بدين جهت بررسي تجربه هر يك از آنها حايز اهميت است.

پرورش شترمرغ به عنوان منبع جديد توليد پروتئين و پوست توسط كشورهاي توسعه يافته، حدود سه دهه قبل مورد توجه قرار گرفت . با توسعه بازار، توجه برخي ازكشورها كه شرايط اقليمي و زيست محيطي مناسبي براي پرورش اين پرنده داشتند معطوف به اين صنعت شد. كشورهاي آفريقايي (زيست گاه طبيعي شترمرغ ) مانند آفريقاي جنوبي، زيمبابوه، تانزانيا و بوتسوانا بيش از ۶۵ درصد از سهم بازار تجاري فرآورده هاي اين پرنده را در اختيار گرفتند، اما اين كشورها به طور عمده فاقد فن اوري و دانش كافي در زمينه اصلاح نژاد، ژنتيك، تغذيه، بهداشت و… شترمرغ بودند.
صنعت شترمرغ در كشور جمهوري اسلامي ايران از سال ۱۳۷۸ توسط بخش خصوصي با واردات تعدادي جوجه، بنيان گذاشته شد و در سال هاي بعد ميزان واردات جوجه به حدود ۱۸ هزار قطعه رسيد
تا سال ۲۰۱۲ بازار توليدات طيور به يك بازار كاملاً توسعه يافته رقابتي و تجارتي تبديل خواهد شد. شتر مرغ داراي محصولات فراوان و پر ارزش بوده و با داشتن راندمان اقتصادي بالا و سازگاري با شرايط نا مساعد بياباني به شدت مورد توجه قرار گرفته است به گونه اي كه بسياري از صاحب نظران و كارشناسان از شتر مرغ به عنوان دام آينده در بسياري از مناطق نام مي برند. همچنين با توجه به توانايي اين پرنده در خصوص استفاده از علوفه خشك نيازي به زمين كشاورزي و علوفه كاري ساليانه (مانندآنچه در مورد گاوداريها ي صنعتي مورد نياز است) نيست و از زمينهاي باير و لم يزرع بياباني هم در صورت هموار بودن مي توان جهت پرورش شتر مرغ استفاده كرد. اساساً اين حيوان مناطق نيمه خشك همراه علف زارهاي كوتاه و پوشش گياهي محدود را به مناطق مرطوب و باراني با علفزارهاي متراكم ترجيح مي دهد. هزينه خوراك شتر مرغ يك ششم هزينه خوراك گاو حداقل ۱۵ برابر گاو بازدهي گوشتي است. خصوصياتي چون سرعت و تيراژ بالا در توليد مثل و ويژگيهاي منحصر به فرد محصولات توليد شده و نيز سازگاري با شرايط سخت آب هوايي شتر مرغ را به حيواني بسيار سودمند با راندمان بالا مبدل ساخته است و آنرا نسبت به ساير دامهاي پرورشي كاملاً متمايز نموده است. پرورش شتر مرغ ساده كم خطر است. صنعت پرورش و توليد شتر مرغ داراي سه توليد اوليه يعني گوشت. چرم و تخم جهت تزئينات و پر بوده كه ميتوان از تركيبي متعادل از اين سه نوع فراورده مجزا و جداي از هم سود جست. اين سه نوع فرآورده، به هم مرتبط بوده به نحوي كه توليد يكي از اينها ديگري را نيز شامل مي شود و تركيب آنها با همديگر مشخص كننده وضعيت مالي اين صنعت مي باشد. گوشت شتر مرغ مجبور است جهت كسب سهمي در بازار مصرف با گوشتهاي توليدي از ساير دامها نظير گاو. طيور و ماهي رقابت نمايد. همچنين پرهاي توليدي توسط شتر مرغ مي تواند يكي از منابع درآمد باشند. كيفيت پرها مي تواند مويد عملكرد مناسب در هنگان پرورش آنها باشند. دسته هاي پرها، روي بدن پرنده به ميزان يك چهارم اينچ يا حدود شش ميليمتر در روز رشد مي كنند.

چگونگي گسترش صنعت شتر مرغ در جهان:

بيش از ۱۵-۱۰ سال گذشته توليد و درخواست براي گوشت شترمرغ بعنوان يک محصول اصلي افزايش يافته و مزارع شترمرغ در اکثر نقاط جهان به خصوص در آفريقاي جنوبي با کشتار ساليانه حدود ۱۵۰۰۰۰ قطعه شترمرغ مسئوليت تامين اين نياز جهاني را بعهده داشته اند. گرچه در ابتداي امر چرم بعنوان محصول اصلي و ابتدائي شترمرغ عنوان مي گرديد اما در طول دهه نود فعاليت در بازار تجارت گوشت شترمرغ افزايش چشمگيري يافت و اين حرکت رو به رشد تا کنون نيز ادامه دارد به طوريکه از سال ۱۹۹۳ تعداد پرندگان کشتاري به طور ساليانه افزايش پيدا کرده و در حال حاضر به بيش از ۳۰۰۰۰۰ قطعه در سال رسيده است در آغاز سود ناشي از توليد پر در مزارع شترمرغ سبب پيشرفت و ترقي قابل توجهي در صادرات پرنده به ايالت متحده آمريکا، اروپا، شمال آفريقا، امريکاي جنوبي، استراليا و … گرديد. البته در آن هنگام و به منظور حمايت از اين صنعت صادرات پرنده زنده و بالغ از سوي دولت آفريقاي جنوبي تحريم گرديد و اين دولت تنها صادرات تخم را در سال ۱۹۰۶ مجاز مي دانست. با رکود اقتصادي بازار تجارت پر بيشتر پرندگان کشتار شدند بطوريکه در سال ۱۹۲۱ تنها ۲۳۱ پرنده در ايالت متحده آمريکا و استراليا و اروپا زنده ماندند.با شروع دهة ۱۹۸۰ در اسرائيل مزارع پرورشي به سرعت توسعه يافته و پرورش و کشتار آنها در اين کشور صاحب رتبة دوم پس از آفريقاي جنوبي گرديد. توجه به پرورش شترمرغ در ايالات متحده آمريکا و کانادا بوسيله واردات پرنده و تخم نطفه دار افزايش يافته و هم اکنون نيز بازار خوبي جهت پرورش و کشتار اين پرنده در کشورهاي فوق وجود دارد. از سوي ديگر استراليائي ها نيز صنعت پرورش شترمرغ را توسعه دادند گرچه هم اکنون تنها به طور محدود برروي ذخاير ژنتيکي پرندگان نيمه وحشي کارمي کنند.

همچنين بيشتر کشورهاي اروپائي نيز از سال ۱۹۹۰ پرورش شترمرغ را بر پايه واردات از آفريقا و اسرائيل قرار داده و توانستند در آن سالها به مرحله کشتار نيز دست يابند اگرچه در حال حاضر بدليل افزايش هزينه هاي توليد در اين کشورها و امکان واردات گوشت ارزانتر از ساير کشورهاي توليد کننده توليد شترمرغ در اروپا از رونق کمتري نسبت به سالهاي گذشته برخوردار گرديده است. همزمان با اين تغيير و تحولات صنعت پرورش شترمرغ در سطح بين المللي کشورهاي آفريقايي نيز به عنوان بنيانگذاران اين صنعت شروع به توسعه سيستم هاي پرورشي مزارع خود نموده اند. شکستن تحريم صادرات پرنده زنده از آفريقاي جنوبي در سال ۱۹۹۷ سبب صادرات پرنده زنده و تخم نطفه دار گرديد که اين روند باعث پيشرفت و ترقي مزارع بومي شده و آنها قادر گرديدند تا بازار جديدي را براي خود بوجود آورند.تمامي تلاشهاي انجام گرفته جهت ارتقا، رشد و گسترش اين صنعت در جهان باعث گرديد تا طي ساليان گذشته شاهد پيشرفت روز افزون اين صنعت در جهان و تاسيس مزارع جديد پرورشي در سراسر دنيا مي باشيم.

شروع پروش شترمرغ در ايران :

طی چند سال گذشته در ایران شاهد ظهور صنعت نوپای پرورش شترمرغ هستیم که خوشبختانه با توجه به شرایط اقلیمی ‌و جغرافیایی بسیار مناسب ایران و همچنین بهره‌گیری از نیروهای متخصص، تاکنون نتایج خوبی در این صنعت به دست آمده است. رامین اشرفی یکی از پرورش‌دهندگان شترمرغ در گفت‌وگو با خبرنگار «گسترش ‌صنعت» گفت: نگاهی کوتاه به آمار تولید گوشت قرمز در کشور و همچنین واردات آن نشان‌دهنده ظرفیت عظیم پرورش شترمرغ برای توسعه است که با توجه به ظرفیت‌‌های ویژه کشور در پرورش شترمرغ، این گزینه می‌تواند انتخابی مطلوب در رفع محدودیت‌های تولید و واردات گوشت قرمز به شمار آمده و حتی علاوه بر خودکفایی در بازار داخل، بازار خارجی را نیز زیر پوشش قرار دهد. اشرف، با تقسیم‌بندی محصولات شترمرغ به دو گروه اصلی و فرعی، افزود: محصولات اصلی شترمرغ شامل گوشت و پوست و پر و محصولات فرعی آن شامل چربی و روغن شترمرغ، پودر استخوان و تخم است. بازار مصرف محصولات شترمرغ نیز چه در محصولات اصلی مانند گوشت و پوست و چه محصولات فرعی مانند لوازم آرایشی به‌دست آمده از روغن شترمرغ و پر و… در جهان رو به گسترش بوده و بخصوص در بخش پوست و گوشت با توجه به ویژگی‌های بی‌نظیر این محصولات روزبه‌روز بر آمار مصرف آنها در جهان افزوده می‌شود. از طرفی اگر امکانات و ابزار ویژه ایران برای تولید، ساماندهی شده و با برنامه مشخص به کار گرفته شود، از لحاظ قیمت تمام‌شده محصول و همچنین کیفیت به راحتی قابلیت رقابت با کشورهای دیگر را داشته و از این راه نه‌تنها مانع از خروج ارز ازکشور می‌شود بلکه با صادرات محصولات این حیوان، میزان صدور کالاهای غیرنفتی افزایش یافته و از این طریق علاوه بر اشتغال نسل جوان سود قابل توجهی عاید کشور خواهد شد. وی تاکید کرد: برپایه مطالعات انجام شده میزان صرفه‌جویی ارزی و سودآوری و اشتغالزایی این صنعت بسیار بالا بوده و در مقطع حساس کنونی که کشور با انواع تحریم‌ها مواجه است و آمار جمعیت جوان بیکار در کشور نیز بالا است،پرورش شترمرغ می‌تواند به صنعت و شکوفایی این بخش کمک شایانی کند.
پرورش شتر مرغ در ايران در سال ۱۳۷۷ با وارد كردن ۸ قطعه آغاز گرديد، پس از آن تعداد علاقه مندان به اين كار افزايش يافت به طوري كه سال ۱۳۸۳ سال شكوفايي صنعت شترمرغ در ايران گرديد كه شرايط مساعد آب و هوايي و چهار فصل بودن ايران و نحوه صحيح پرورش باعث موفقيت اين صنعت در كشور شده است. در سال ۱۳۸۵ به منظور سازماندهي وضعيت شتر مرغ در كشور، كميته تخصصي پرورش شتر مرغ تشكيل كه بر اساس آن معاونت امور دام موظف به اجراي طرح به گزيني شترمرغ مادر گرديد تا در پايان سال ۱۳۸۸ ظرفيت شترمرغ هاي مادر به گزيني شده را تا سقف حداكثر شش هزار قطعه تنظيم و سالانه ۱۲۰ هزار قطعه شترمرغ پرواري كشتار شود و اين جمعيت تا پايان برنامه پنجم به ۱۲۵۰۰ قطعه مادر ۲۵۰۰۰۰ قطعه كشتاري برسد.
در حال حاضر جمعيت شتر مرغ در كشور بیش از ۳۵۰۰۰۰ قطعه در سنين مختلف در ۸۸ مزرعه شامل ۴۹ واحد مادر، ۳۶ واحد پرواري و ۳ واحد مادر با گله پرواري مي باشد.

شترمرغ، ويژگي ها و محصولات آن:

شترمرغ بزرگترين پرنده روي زمين است، به خانواده اي از پرندگان تعلق دارد كه فاقد استخوان هاي مخصوص پرواز در قفسه سينه بوده و به سينه پهنان مشهور شده اند . زادگاه اصلي شترمرغ صحراي خشك آفريقا است هم اكنون نيز اين پرنده قوي هيكل در بيابان هاي آفريقاي جنوبي، تانزانيا، سومالي، بوتسوانا و … مشاهده مي گردد. نتايج فسيل شناسي نشان داده است كه شترمرغ در ايران و صحراي عربستان نيز مي زيسته است. شترمرغ، به شكل و شمايل امروزي حدود ۲ ميليون سال قدمت دارد. نشانه هائي از اين پرنده در مصر قديم مشاهده شده و در كتاب مقدس تورات نيز از آن ذكر نام شده است. در بعضي از منابع ادعا شده كه فسيل شترمر غ هاي قوي هيكل در سواحل درياي خزر نيز مشاهده گرديده است.

محصولات شترمرغ:

بطور كلي محصولات شترمرغ به دو دسته محصولات اصلي شامل: گوشت، چرم، پر و محصولات فرعي شامل چربي زير شكم، ژلاتين استخوان شترمرغ، پوسته تخم شتر مرغ، چشم و . . . تقسيم مي شود .

محصولات اصلي:
گوشت شترمرغ:

گوشت شتر مرغ كم چرب ترين، سالم ترين و با كيفيت ترين گوشت قرمز در دسترس است. از نظر مزه و بافت بسيار شبیه به گوشت گاو و گوساله بوده و كلسترول آن از گوشت مرغ كمتر و از نظر سلامت بسيار بهتر از ساير انواع گوشت مي باشد. گوشت شترمرغ بعلت دارا بودن درصد بالاي پروتئين و آهن و همچنين درصد كم چربي و كلسترول نسبت به گوشت گاو بهترين گوشت خوراكي رايج دنيا است. بالا بودن ميزان پروتئين گوشت شتر مرغ و كم بودن ميزان چربي آن سبب شده تا براي فراوري بيشتر به محصولات گوشتي به تنهايي يا در تركيب با ساير انواع گوشت مناسب باشد. گوشت شتر مرغ را به عنوان يك گوشت طبي – رژيمي مي شناسند كه براي تمامي بيماران قلبي و مبتلا به چربي توصيه مي شود.

 

 

 

 

چرم شترمرغ:

توليد چرم در سال ۱۹۹۰، بين ۹۰- ۸۰ هزار تخته در سال ۱۹۹۲ حدود ۱۳۰ هزار تخته بوده كه اكثراً مربوط به آفريقاي جنوبي مي باشد. وزن هرتخته ۲٫۵-۱ كيلوگرم مي باشد. پوست شترمرغ ضخيم با دوام و در عين حال بسيار نرم بوده و در مقايسه با چرم تمساح مقاومت بيشتري در برابر آب دارد و استحكام آن ۶ برابر استحكام چرم گاو است. از نظر شكل ظاهر پوست شتر مرغ منحصر به فرد و بي رقيب مي باشد. وجه تشخيص آن وجود فوليكول پرهاي پرنده بر روي سطح پوست است كه اندازه فوليكولها متوسط و به شكل مدور بوده و از قدرت كافي برخوردار است بطوري كه روي قالب پوتين بدون پاره شدن گسترش پيدا و پهن مي شود. تعداد فوليكولها روي پوست بين ۱۰۳۲ تا ۱۷۶۲ عدد مي باشند. شكل ايده آل فوليكولها قبل از ۱۴ ماهگي است. ضخامت پوست نيز بر اندازه فوليكول موثر است، اندازه متوسط يا بينابيني فوليكلها در ۱۴ تا ۱۶ ماهگي بدست مي آيد البته تأثيرات ژنتيكي را نمي بايست از نظر دور بماند زيرا در سن ۱۴ ماهگي استخواني شدن كامل كمربند سينه اي رخ مي دهد براي تعين سن مي توان از فرمول ارائه شده توسط Mellet در ۱۹۹۲ استفاده نمود:g 613 توده سر (اينچ)* ۳٫۵۷-= سن بر حسب ماه
بهترين پوست در سن ۱۰ ماهگي با دستيابي به وزن زنده ۷۳ كيلوگرم حاصل مي شود. از پوست پرندگان حذفي برايي تهيه لباس، كيف و كفش و كمربند استفاده مي شود كه بهترين ضخامت براي هريك بترتيبmm 0.85، mm 1.25 و بيش از mm 1.45 مي باشد.

روندقيمت جهاني پوست شترمرغ آفريقاي جنوبي طي سال هاي ۲۰۰۹-۱۹۹۷

پر شتر مرغ:

پر شتر مرغ، شناخته شده ترين توليدات اين حيوان با كيفيت منحصر به فرد است و تا به حال هيچ فيبري با اين ميزان توليد الكتريسيته ساكن ساخته نشده و به همين علت مهمترين پر براي ساخت وسايل تميز كننده است. اكثريت مصرف پودر صنايع گردگيري، اتومبيل، الكترونيكي بوده و براي زيبايي در تهيه پوشاك، اسباب بازي و بخصوص در ايران در مراسم مذهبي محرم بكار مي رود. پر شتر مرغ را مي توان بي رنگ و يا با انواع رنگ ها رنگ آميزي نمود.
بهترين پرها در مناطق داراي آب و هواي خشك تر جهان بدست مي آيند. هر شتر مرغ ۲۴ شاهپر بزرگ و زيبا دارد، در سن ۶ ماهگي پرهاي جواني جايگزين پرهاي جوجگي شده و تا ۱۶ ماهگي بطور كامل رشد كرده كه اولين مرتبه پر كني پرهاي پرنده است و پس از رشد شاهپرها هر ۸ ماه يكسري پر جديد بوجود مي آيد. برداشت پر ۲ بار در سنين ۶ ماهگي و ۱۴ ماهگي (وقتي براي ذبح آماده مي شود) انجام مي گيرد.

توليد گوشت شترمرغ در جهان:

براساس آمارهاي موجود در سال ۲۰۰۴ در كل دنيا حدود ۱۴ هزارتن گوشت شترمرغ توليد شده است . در حال حاضر كشور آفريقاي جنوبي با در اختيار داشتن بيش از ۵۰ درصد سهم در بازار جهاني و تعامل موثر با كشورهاي واردكننده و رعايت شرايط و ضوابط تعيين شده توسط كشورهاي خريدار يك قدرت بلامنازع در بازار اين محصول شناخته مي شود. اين كشور با تشكيل اتحاديه هاي توليدي و مجتمع هاي بزرگ پرورش شترمرغ و با حضور فعال حدود ۵۵۸ صادركننده محصولات فرآوري شده و با ۳۰۰ هزار كشتار سالانه شترمرغ توانسته است اعتماد كشورهاي واردكننده را جلب نمايد. در حال حاضر در اين كشور حدود ۱۵ واحد صنعتي توليد و فرآوري متناسب با استانداردهاي تعيين شده اتحاديه اروپا وجود دارد كه نسبت به توليد و صادرات محصولات و فرآورده هاي شترمرغ اقدام مي نمايند.
اكنون در حدود ۴۰ كشور دنيا پرورش شترمرغ رايج شده است. كشورهاي عمده توليدكننده (آفريقاي جنوبي، زيمبابوه، ناميبيا و فلسطين اشغالي) مي باشد جمعيت شترمرغ در ساير كشورهاي دنيا در سال ۱۹۹۸ و ۱۹۹۹ حدود ۴۵ هزار برآورد شده است . از سال ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۰ تعداد پرندگان با ۳۳ درصد افزايش به ۵۹۸۴۸ قطعه رسيده است نرخ بازده (نسبت تعداد پرندگان كشتار ۵ درصد بوده است كه در سال ۲۰۰۰ به ۴ / شده به پرندگان موجود ) در سال ۱۹۹۷ حدود ۷ درصد كاهش يافته است كه اين مسئله بيانگر تمايل توليدكنندگان به نگهداري شترمرغ به منظور تخ مگذاري و توليد جوجه مي باشد. در طول دهه ۱۹۸۰ توليد ماهي قزل آلا برابر با توليد شترمرغ بوده است ولي در مدت ۲۰ سال، توليد ماهي قزل آلا در جهان به ۱٫۲ ميليون تن رسيد كه بيانگر رشد چشم گير اين محصول مي باشد. اين در حالي است كه صنعت شترمرغ در ا ين دوره رشد چنداني نداشته است .
كساني كه سال ها است شترمرغ را به طور تجاري پرورش مي دهند قادر به پرورش بيشتر از ۲۰ پرنده گوشتي از هر پرنده مادر نيستند همچنين متوسط توليد تخم از هر مرغ حدود ۶۰ عدد مي باشد در حالي كه امكان توليد ۱۰۰ تخم از هر مرغ امكان پذير ا ست. به عبارتي عدم استفاده از پتانسيل هاي موجود به دليل فقدان فناوري ها مناسب است.
گوشت شتر مرغ چه از لحاظ طعم و مزه و چه از لحاظ ارزش غذايي داراي خواص و ويژگي هاي خاصي است . از لحاظ وجه ظاهر گوشت شترمرغ يك گوشت قرمز است با همان طعم و رنگ (البته كمي تيره تر ) گوشت گاو اما درصد چربي و كلسترول آن كمتر است . به لحاظ برخورداري از كالري كمتر و پروتئين كافي و آهن زياد و همچنين به لحاظ سلامت آن افرادي كه به بيماري هاي قلبي، فشارخون و حملات قلبي مبتلا هستند به خريد گوشت اين حيوان علاقه بيشتري نشان مي دهند. نحوه اقبال عموم در كشورهاي غربي به گونه اي بوده است كه از گوشت شترمرغ به عنوان (گوشت هزاره سوم) نام مي برند. در اواسط دهه ۹۰ قيمت يك پرس خوراك با گوشت شترمرغ در ايالات متحده برابر ۲۰ تا ۳۰ دلار بود اما امروزه اين قيمت به ۸-۱۰ دلار کاهش یافته است.

تقاضا براي گوشت شترمرغ در بازارهاي جهان:

قيمت گوشت شترمرغ، از سال ۱۹۹۳ تا سال ۲۰۰۰ با رشد بطئي افزايش يافته است. از سال ۱۹۹۷ تا ۱۹۹۹ صادرات گوشت شترمرغ حدود ۱۷۲ درصد رشد داشته است، در سال ۱۹۹۹ ميزان صادرات گوشت شترمرغ ۲۹۹۳ تن برآورد شده است اين رقم در سال ۲۰۰۰ به ۳۸۲۶ تن رسيده است كه در مقايسه با سال قبل از ۲۷٫۸ درصد رشد برخوردار بوده است.
در سال ۲۰۰۱ به دليل شيوع جنون گاوي، تقاضا براي ساير گوشت حيوانات از جمله شترمرغ افزايش يافت در اين وضعيت تمام توليدات گوشتي شترمرغ به بالاترين قيمت در بازارها فروخته شد اما از ژانويه سال ۲۰۰۲ تقاضا براي گوشت اين پرنده كاهش يافت ودر نتيجه قيمت ها به قيمت سال ۲۰۰۰ تقليل يافت.

پيش بيني توليد گوشت شترمرغ:

براساس بررسي هاي صورت گرفته توسط معاونت امور دام پيش بيني گرديده بود تا سال ۱۳۸۹ به ميزان ۴۰۰۰ تا ۴۵۰۰ تن گوشت شترمرغ در كشور توليد شود كه با توجه به ميانگين وزن لاشه لازمه اين ميزان توليد، كشتار حدود ۱۰۰ هزار قطعه شترمرغ مي باشد. دستيابي به اين هدف با تدوين سياست ها ي بلندمدت، ايجاد زيرساخت ها و فراهم كردن سازوكارهاي مناسب ميسر بود اما طي دو سال و نيم گذشته چگونگي توسعه واحدهاي پرورش و توليد شترمرغ پروار گوشتي مشخص نشده است و توسعه واحدهاي شترمرغ به طور عمده توسط بخش خصوصي و آن هم با هدف تكثير جوجه صورت گرفته است.

توسعه صنعت پرورش شترمرغ:

در صورت توسعه پرورش شترمرغ اين صنعت در بخش توليد ، اشتغال ، درآمد ، قيمت محصولات پروتئيني و بازار مصرف اثر خواهد گذاشت وليكن هنوز مطالعات جامعي در زمينه بررسي اثرات توسعه اين صنعت در زيربخش دام و طيور و كل بخش كشاورزي و ساير پيامدهاي ضمني اين صنعت بر مناطق توليد صورت نگرفته است . شرايط متعددي در چگونگي توسعه اين صنعت در استان هاي مختلف از جمله ، دسترسي به بازار، شرايط اقليمي و زيست محيطي، آشنايي با روش هاي توليد و … در استقرار واحدهاي توليدي در استان ها موثر مي باشد. بررسي هاي مقدماتي نشان مي دهد عملكرد واحدهاي توليدي در استان هاي مختلف به جهت تغييرات زيست محيطي و مديريت مزارع متفاوت است . تجارت بي ن المللي محصولات دامي به سر عت در حال افزايش است و با خود مجموعه اي از تعهدات بين المللي و چارچوب هاي قانوني را به همراه دارد.
حصول اطمينان از دستيابي به نرخ رشد سريع در صنعت شترمرغ ، مستلزم تلاش ويژه براي حل مسائل مربوط به بازاريابي و فرآوري محصول در جهت تأمين نيازهاي بازار است.
توسعه اين صنعت نيازمند افزايش عملكرد و بهره وري توليد و انتقال گونه هاي جديد است ضمن اينكه دستيابي به بازارهاي مصرف (داخلي و بين المللي) براي محصولات شترمرغ از اهميت زيادي برخوردار است.
توسعه زيربناهاي فيزيكي وتوان رقابت در سطح ملي و بين المللي مستلزم انجام تحقيقات در حوزه اصلاح نژاد، تغذيه، مديريت، بازار و شناسايي و ارائه شيوه هاي مدرن توليدي به توليدكنندگان و ارائه رهنمود به آنها به منظور استفاده از شيوه هاي فني مناسب، تغذيه، مديريت و بازار است. افزايش توليد در سطح جهان ناشي از پيشرفتهاي فنآوري و ناشي از دگرگوني هاي بازار جهاني و يا بر اثر سياست هاي درازمدت پرداخت يارانه داخلي و حمايتي بوده است.
تغييرات تكنولوژيكي، ابداع و ارائه نوآوريهاي جديد، اشاعه و كاربرد آنها به وسيله كشاورزان به طور مطلوبي در افزايش توليد موثر بوده و فرآيند كاربرد اين نوآوري ها با انگيزه اقتصادي منطبق بوده است. كاربرد نوآوريهاي جديد اغلب به سرمايه گذاري هاي جديد نياز داشته و كشاورزان فقير و كم سواد از وارد شدن به چنين فرآيندي كه هيچ گاه متوقف نمي گردد ناتوان بوده و نتوانسته اند با سرعت كافي به اين شيوه روي آورند و بعضاً از چرخه توليد حذف شده اند. رشد صنعت شترمرغ و رقابتي كردن توليد در چارچوب رشد و توسعه بخش كشاورزي از طرق زير امكان پذير است:
· تواناسازي و توصيه و كمك براي دستيابي به بازار وسيع تر.
· تداوم توليد از طريق استفاده از فناوري جديد و پيشرفت هاي علمي.
· تشويق از طريق گسترش خدمات ناشي از تقاضا و استفاده كارآمدتر از نهاده هاي مصرفي.
· تقويت ارتباط توليدكنندگان با بازار فروش.
· تضمين كيفيت و مديريت زنجيره عرضه.
· پايداري محيط زيست.
· بهداشت حيوانات براي حفظ بهره وري و جلوگيري از شيوع بيماري ها.

نقاط قوت و فرصت های صنعت شترمرغ در ایران:

· مناسب بودن شرايط اقليمي كشور براي زيست و پرورش شترمرغ، با توجه به فتوپريوديك بودن سيكل توليد مثل در اين پرنده.
· پتانسيل مناسب توليد با كيفيت مناسب.
· وجود پتانسيل لازم براي صادرات گوشت و فرآورده هاي آن به كشورهاي جهان به خصوص اروپا و ژاپن.
· طول عمر طولاني و قدرت تكثير بالاي شترمرغ.
· تجربه و دانش موجود توليد و پرورش شترمرغ.
· وجود علاقه مندان به سرمايه گذاري در اين صنعت كه بعضاً داراي تحصيلات عالي و وضعيت مالي مناسبي هستند.
· عدم نياز به تاسيسات خيلي پيچيده براي پرورش.
· با توجه به قابليت بالاي دستگاه گوارش و همه چيز خوار بودن شترمرغ ، محدوديت در جيره نويسي كمتر است و امكان استفاده از ميزان فيبر بيشتر در جيره غذايي.
· ضريب تبديل غذائي نسبتا خوب.
· امكان عرضه وجذب محصول در بازارهاي داخلي.
· كمك به ايجاد و توسعه فرصت هاي شغلي.

ضوابط و شاخص های پرورش شترمرغ مولد :

حداقل ظرفیت مورد پرورش توام : ۲۵ قطعه مولد و ۵۰۰ قطعه پرواری
حداقل مقدار زمین مورد نیاز جهت ۲۵ تا ۷۵ قطعه : ۱۱۰۰۰ متر مربع
طول دوره پرورش : ۱۲ ماه تعداد دوره پرورش در یک سال : ۱ دوره در سال
مقدار خوراک هر قطعه در طول دوره پرورش ۸۷۶ کیلوگرم
متوسط وزن خوراک روزانه جهت هر قطعه: ۲٫۳ تا ۲٫۵ کیلوگرم
شروع تولید تخم در شترمرغ مولد : ۱۸ تا ۲۲ ماهگی
وزن تخم شتر مرغ : ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ گرم
تعداد تخم تولیدی بازاء هر قطعه شتر مرغ مولد: ۴۰ تا ۷۰ عدد
تعداد جوجه تولیدی بازاء هر قطعه شترمرغ مولد : ۳۰-۱۰ قطعه
مساحت مسقف جهت نگهداری و پرورش هر قطعه شتر مرغ مولد : ۶ متر مربع
مساحت غیرمسقف جهت نگهداری و پرورش هر قطعه شتر مرغ مولد : ۱۶ متر مربع
متوسط قیمت هر قطعه شترمرغ مولد : ۲ تا ۳ میلیون تومان
متوسط قیمت هر جوجه سه ماه شتر مرغ ۳۰۰ تا ۳۵۰ هزار تومان
متوسط قیمت هر کیلو گوشت شترمرغ : ۳۰۰۰۰ تا ۳۵۰۰۰ تومان
هزینه سرمایه گذاری جاری جهت هر قطعه شترمرغ مولد : ۸ تا ۱۰ میلیون ریال
هزینه سرمایه گذاری ثابت جهت هر قطعه شتر مرغ مولد : ۷۹ تا ۸۰ میلیون ریال
سرمایه گذاری یک واحد ۲۵ قطعه ای مولد و ۵۰۰ قطعه ای پرواری : ۷۰۰ تا ۸۰۰ میلیون تومان
تعداد واحدهائی که دارای پروانه بهره برداری هستند در استان : ۳ واحد با ظرفیت ۱۸۸ قطعه
تعداد واحدهای که دارای پروانه تاسیس دارند در استان : ۲۰ واحد با ظرفیت ۳۷۷ قظعه

ضوابط و شاخص های پرورش شترمرغ گوشتی:

· حداقل ظرفیت مورد پرورش : ۳۰۰ قطعه گوشتی
· حداقل مقدار زمین مورد نیاز جهت ۱۰۰ تا ۳۰۰ قطعه : ۱۰۰۰۰ متر مربع(یک هکتار)
· طول دوره پرورش : ۱۰ تا۱۲ ماه تعداد دوره پرورش در یک سال : ۱ دوره در سال
· مقدار خوراک هر قطعه در طول دوره پرورش : ۵۰۰ تا ۶۰۰ کیلوگرم
· متوسط وزن خوراک روزانه جهت هر قطعه: ۱٫۵کیلو گرم
· ضریب تبدیل خوراک به گوشت تا ۶ ماهگی ۲ تا ۳ و وزن ۷۰ کیلو است
· ضریب تبدیل خوراک به گوشت تا ۱۱ ماهگی ۸ تا ۱۰ و وزن ۱۰۰تا ۱۱۰ کیلو است
· متوسط وزن زنده در پایان دوره پرورش ۱۰ تا ۱۲ ماهه : ۹۰ تا ۱۱۰ کیلوگرم است
· متوسط وزن لاشه در پایان دوره پرورش ۱۰ تا ۱۲ ماهه : ۵۰ تا ۶۰ کیلوگرم است
· متوسط گوشت حاصل از يک شترمرغ ۱۰ تا ۱۲ ماهه ۳۰ تا ۳۴ کيلوگرم خواهد بود.
· مساحت مسقف جهت پرورش هر قطعه شترمرغ پرواری ۲ متر مربع است.
· مساحت گردشگاه جهت پرورش هر قطعه شترمرغ پرواری ۲۰ متر مربع است.
· متوسط قیمت هر قطعه جوجه شترمرغ سه ماهه پرواری : ۳۰۰ تا ۳۵۰ هزار تومان
· متوسط قیمت هر کیلو گوشت : ۳۰۰۰۰ تا ۳۵۰۰۰ تومان
· متوسط سرمایه گذاری جهت هر قطعه ۱۹ میلیون ریال
· متوسط سرمایه گذاری جهت حداقل ظرفیت پرورش ۵۷۰۰ میلیون ریال

آشنایی با انواع شترمرغ
شتر مرغ شمال آفریقا / یا شترمرغ گردن‌قرمز

شترمرغ شمال آفریقا یا شترمرغ گردن‌قرمز که در اطراف صحرای بزرگ آفریقا و سنگال زنگی می کنند بیشترین آمار جمعیت شترمرغها را تشکیل می دهند که در گذشته شترمرغ کردن قرمز در نواحی شمالی تر مانند مصر و جنوب مراکش یافت می شد شترمرغ شمال آفریقا بزگترین گونه این پرندگان می باشد قد آن حدود ۲.۸ ، وزن آن حدود ۱۵۵ کیلو گرم و سرعتی معادل ۷۲ کیلومتر بر ساعت دارد. سر شترمرغ شمال آفریقا قرمز رنگ است گونه نر آن پرهای سیاه و سفید و ماده آن پر های خاکستری دارد.

شتر مرغ جنوبی / یا شترمرغ سیاه

شترمرغ جنوبی یا شترمرغ سیاه گونه ی دیگری ول پیکر می باشد که در جنوب آفریقا که در سواحل جنوبی رودخانه‌های زامبزی و کونن زندگی می‌کند.

شترمرغ ماسائی

شترمرغ ماسائی که زیستگاه آن در شرق آفریقا میباشد ، پرهای کوچکی به رنگ نارنجی روشن بر روی سر، گردن و ران‌هایشان دارند. که این گونه از شترمرغ فقط در جنوب کنیا، اتیوپی و بخش‌هایی از جنوب سومالییافت می شود.

شترمرغ عربی

شترمرغ عربی فته‌ای که در گذشته در تعداد بسیار در شبه‌جزیره عربستان، سوریه و عراق زندگی می‌کرد و نسل آن در حدود سال ۱۹۶۶ به‌کلی نابود شد.

شتر مرغ سومالی

شترمرغ سومالی در شمال شرقی کنیا، جنوب اتیوپی و سومالی. گردن و ران آن‌ها سربی‌رنگ است. برخلاف دیگر شترمرغ‌ها گله‌ای زندگی نمی‌کند بلکه بیشتر تنها یا جفتی دیده می‌شوند. در شمال شرق کنیا با شترمرغ ماسائی زیستگاه مشترکی دارند. برخی این شترمرغ را گونهٔ مجزایی محسوب می‌کنند.

شترمرغ استرالیایی

شترمرغ استرالیایی بزرگترین پرنده بومی استرالیا است. شترمرغ استرالیایی بزرگترین پرنده ای است که بومی استرالیا است و در استرالیا سه زیر گونه از شترمرغ استرالیایی وجود دارد. و تنها نسخه موجود از جنس Dromaius است. این پرنده از لحاظ ارتفاع دومین پرنده بزرگی است که در جهان وجود دارد.

Article source: https://etarh.com/plan-ostrich/

               
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
     
آموزش پرورش قارچ صدفی و دکمه ای /اورجینال بسته جامع پرورش زنبورعسل، گوسفند و شترمرغ{جدیدترین ورژن} /اورجینال بسته جامع پرورش زنبورعسل، گوسفند و شترمرغ /اورجینال کامل ترین آموزش پرورش زنبور عسل /اورجینال
     

بهترین و جدید ترین مجموعه پرورش قارچ

صفر تا صد پرورش زنبورعسل، گوسفند و شترمرغ

صفر تا صد پرورش زنبورعسل، گوسفند و شترمرغ

جامع ترین و کامل ترین برنامه های آموزشی در زمینه پرورش زنبور عسل

     
15,600 تومان خرید آموزش پرورش قارچ صدفی و دکمه ای /اورجینال 19,900 تومان خرید بسته جامع پرورش زنبورعسل، گوسفند و شترمرغ{جدیدترین ورژن} /اورجینال 14,900 تومان خرید بسته جامع پرورش زنبورعسل، گوسفند و شترمرغ /اورجینال 14,900 تومان خرید کامل ترین آموزش پرورش زنبور عسل /اورجینال
     
     
               
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
     
آموزش جامع پرورش زنبور عسل /اورجینال کاملترین مجموعه آموزشی پرورش قارچ خوراکی در ایران /اورجینال خرید مجموعه طرح توجیهی پرورش ماهی قزل آلا +آموزش تصویری پرورش قزل آلا آموزش پرورش کبک /اورجینال
     

جامع ترین و کامل ترین برنامه های آموزشی در زمینه پرورش زنبور عسل

بهترین و جدید ترین مجموعه پرورش قارچ

خرید مجموعه طرح توجیهی پرورش ماهی قزل آلا +آموزش تصویری پرورش قزل آلا

آموزش پرورش کبک /اورجینال

     
13,900 تومان خرید آموزش جامع پرورش زنبور عسل /اورجینال 16,000 تومان خرید کاملترین مجموعه آموزشی پرورش قارچ خوراکی در ایران /اورجینال 10,000 تومان خرید خرید مجموعه طرح توجیهی پرورش ماهی قزل آلا +آموزش تصویری پرورش قزل آلا 13,000 تومان خرید آموزش پرورش کبک /اورجینال
     
     
               
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
     
آموزش احداث گلخانه و پرورش خیار اورجینال مجموعه کامل آموزش پرورش شترمرغ +( طرح توجیهی اقتصادی جهت اخذ وام) / اورجینال پرورش زنبورعسل و مسائل مهم زنبورداری (تصویری) / اورجینال اصول نگهداری و پرورش و پروار گوسفند / اورجینال
     

آموزش تکنیک ها و روش های برتر

با هر شرایط مالی و سنی بخصوص جوانان!

جامع ترین و کامل ترین برنامه های آموزشی در زمینه پرورش زنبور عسل می باشند

همراه با مبانی طراحی ساختمان و تاسیسات

     
16,000 تومان خرید آموزش احداث گلخانه و پرورش خیار اورجینال 16,000 تومان خرید مجموعه کامل آموزش پرورش شترمرغ +( طرح توجیهی اقتصادی جهت اخذ وام) / اورجینال 16,000 تومان خرید پرورش زنبورعسل و مسائل مهم زنبورداری (تصویری) / اورجینال 12,800 تومان خرید اصول نگهداری و پرورش و پروار گوسفند / اورجینال
     
     
               
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
     
مجموعه فیلم آموزشی پرورش بوقلمون به صورت اورجینال بسته آموزشی ( راهنمای پرورش اسب ) صورت تصویری + طرح توجیهی / اورجینال آموزش بدنسازی بوکس+ پرورش اندام به صورت تصویری اورجینال آموزش کلی و اجمالی تولید وپرورش شتر مرغ
     

پرورش بوقلمون یک شغل پرسود همراه با تسهیلات بانکی عالی

با این مجموعه تمام مطالب مربوط به پرورش اسب را یاد بگیرید .

بهترین نوع آموزش از مبتدی تا حرفه ای

آموزش کلی و اجمالی تولید وپرورش شتر مرغ

     
16,000 تومان خرید مجموعه فیلم آموزشی پرورش بوقلمون به صورت اورجینال 9,800 تومان خرید بسته آموزشی ( راهنمای پرورش اسب ) صورت تصویری + طرح توجیهی / اورجینال 12,800 تومان خرید آموزش بدنسازی بوکس+  پرورش اندام به صورت تصویری اورجینال 17,000 تومان خرید آموزش کلی و اجمالی تولید وپرورش شتر مرغ
     
     
               
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
     
آموزش قدم به قدم تمرینات پرورش اندام و بدنسازی/اورجینال آموزش پرورش شترمرغ{جدیدترین}/اورجینال آموزش پرورش،صید و تکثیر میگو /اورجینال بسته جامع پرورش گوسفند/اورجینال
     

آموزش قدم به قدم تمرینات پرورش اندام و بدنسازی/اورجینال

به کمک این مجموعه با سرمایه اندک به سوددهی باورنکردنی برسید...

آموزش کامل پرورش،صید و تکثیر میگو به زبان فارسی

بسته کامل.استفاده آسان.پاسخ تمامی سوالات ممکن.کاربردی.راهنمای مفید برای پرورش

     
9,000 تومان خرید آموزش قدم به قدم تمرینات پرورش اندام و بدنسازی/اورجینال 15,600 تومان خرید آموزش پرورش شترمرغ{جدیدترین}/اورجینال 8,900 تومان خرید آموزش پرورش،صید و تکثیر میگو /اورجینال 12,000 تومان خرید بسته جامع پرورش گوسفند/اورجینال
     
     
               
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
     
آموزش کامل تمرینات پرورش اندام و بدنسازی/اورجینال آموزش پرورش قارچ+هدیه /اورجینال آموزش پرورش قارچ+هدیه /اورجینال آموزش پرورش ماهی قزل آلا اورجینال-616
     

آموزش پرورش اندام و بدنسازی کلیه حرکات و تمرین ها

آموزش قدم به قدم مراحل پرورش قارچ+آموزش پرورش توت فرنگی درون منزل

آموزش قدم به قدم مراحل پرورش قارچ+آموزش پرورش توت فرنگی درون منزل

قزل آلای رنگین کمان جهت ماهیدار کردن آبهای داخلی

     
12,000 تومان خرید آموزش کامل تمرینات پرورش اندام و بدنسازی/اورجینال 14,900 تومان خرید آموزش پرورش قارچ+هدیه /اورجینال 14,900 تومان خرید آموزش پرورش قارچ+هدیه /اورجینال 12,500 تومان خرید آموزش پرورش ماهی قزل آلا اورجینال-616
     
     
               
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
     
مجموعه فیلم آموزشی پرورش و کاشت زعفران / اورجینال راهنمای کاربردی پرورش طیور:مرغ،بوقلمون،کبک و شترمرغ آموزش پرورش ماهی های آکواریومی – اورجینال آموزش پرورش شترمرغ/اورجینال
     

مجموعه کامل نکات پرورشی و مدیریتی کشت زعفران برداشت ، بسته بندی و ...

راهنمای کاربردی پرورش طیور:مرغ،بوقلمون،کبک و شترمرغ

دی وی دی آموزش پرورش ماهی های آکواریومی

به کمک این مجموعه با سرمایه اندک به سوددهی باورنکردنی برسید...

     
14,800 تومان خرید مجموعه فیلم آموزشی پرورش و کاشت زعفران / اورجینال 10,000 تومان خرید راهنمای کاربردی پرورش طیور:مرغ،بوقلمون،کبک و شترمرغ 12,500 تومان خرید آموزش پرورش ماهی های آکواریومی – اورجینال 12,900 تومان خرید  آموزش پرورش شترمرغ/اورجینال
     
     
               
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
     
پرورش شترمرغ-زنبور عسل و گوسفند اورجینال -420 پرورش قارچ صدفی ودکمه ای /اورجینال-236 خوداشتغالی ازطریق پرورش قارچ صدفی ودکمه ای /اورجینال پرورش ماهی قزل آلا-616
     

جدید ترین و به روز ترین مطالب کاربردی پروش شتر مرغ-گوسفند و زنبور عسل

پکیج کامل آموزش پرورش قارچ های دکمه ای و صدفی

بهترین و جدید ترین مجموعه پرورش قارچ
 

ش.م:1471/23

     
10,000 تومان خرید پرورش شترمرغ-زنبور عسل و گوسفند اورجینال -420 15,500 تومان خرید پرورش قارچ صدفی ودکمه ای /اورجینال-236 12,900 تومان خرید  خوداشتغالی ازطریق پرورش قارچ صدفی ودکمه ای /اورجینال 10,000 تومان خرید پرورش ماهی قزل آلا-616
     
     
               
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
     
آموزش پرورش قارچ / اورجینال آموزش پرورش قارچ آموزش پرورش ماهی قزل آلا-ارجینال-6 آموزش پرورش بوقلمون - اورجینال-241
     

آموزش تولید قارچ های خوراکی (دکمه ای و صدفی و شی تاکه)
ش م : ۱۱-۳۴۵۷۶۲۳

آموزش تولید قارچ های خوراکی اورجینال
شماره مجوز: 188/46991

کیفیت عالی

کیفیت عالی

     
10,000 تومان خرید آموزش پرورش قارچ / اورجینال 8,500 تومان خرید آموزش پرورش قارچ 14,500 تومان خرید آموزش پرورش ماهی قزل آلا-ارجینال-6 15,000 تومان خرید آموزش پرورش بوقلمون - اورجینال-241
     
     
               
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
     
آموزش علم بدنسازی و پرورش اندام آموزش علم بدنسازی و پرورش اندام-اورجینال آموزش پرورش قارچ خوراکی-اورجینال آموزش تصویری پرورش قارچ - کارفرمای شغل خود باشید-اورجینال
     

آموزش جامع و علمی بدنسازی و پرورش اندام توسط استاد محمد صادق خراسانی2DVDاورجینال

قابلیت اجرا بر روی انواع کامپیوتر (ویندوز) و DVD پلیرهای خانگی

این مجموعه آموزشی طی یک دوره آموزشی 4ساعته شما را با مراحل قارچ آشنا میکند.

چرا قارچ؟ 
کشت قارچ دکمه ای
آشنایی با قارچ های خوراکی

     
20,000 تومان خرید آموزش علم بدنسازی و پرورش اندام 2,290 تومان خرید آموزش علم بدنسازی و پرورش اندام-اورجینال 17,700 تومان خرید آموزش پرورش قارچ خوراکی-اورجینال 18,000 تومان خرید آموزش تصویری پرورش قارچ - کارفرمای شغل خود باشید-اورجینال
     
     

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code